| RoByTzU_3995 a întrebat:

Salut aLL. Am si eu o dilema. Sunt in clasa a 8-a,si nu am o medie prea buna. Diriga mea mi-a zis sa nu ma duc sa dau examenu si mai bine sa ma duc la o scoala profesionala,stitii ca se reinfinteaza anul asta. Voi ce ziceti, e mai bun liceu, sau scoala profesionala? Si daca ma duc la profesionala, si nu-mi place dupa pot sa ma transfer la liceu? Voi ce m-ati sfatui? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

OBLIGATORIU, trebuie să dai probele/examenele de Evaluare Naţională - indiferent de forma de învăţământ pe care vrei s-o urmezi!

Vezi alte detalii în Broşura de la linkul :
http://www.ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Diriga ta are dreptate, nu toti elevii pot face fata unui liceu, iar pe viitor va fi si mai greu.

| Dianaoprescu a răspuns:

DA EXAMENUL! Nici la scoli profesionale nu o sa te priemasca fara examen. Iar un liceu fie el cat de prost oricand e mai bun decat o scoala profesionala. In ziua de azi nimeni nu te angajeaza fara o facultate, iar fara liceu nici nu mai spus. Fa liceu.

| RoByTzU_3995 explică (pentru Dianaoprescu):

Da,dar ia mi-a zis ca se poate intra fara examen... SI nu vrea sa ma bage in examen profa de mate... Si a zis ca se fac 3 ani si inca 2 si iti apare ca ai terminat si liceu, ce ziceti e bine