| Sergiu1996 a întrebat:

Salut,am asa o intrebare,am de invatat la istorie o tema si vreau sa inteleg Transilvania se afla in tara romaneasca si muntenia tot,dar cand vorbim de Moldova? Cine intre aici, intra si basarabia? sau cum?

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Pe atunci erau Principatele Romane :Transilvania, Tara Romaneasca si Tara Moldovei (din care facea parte si Basarabia) iar Transilvania nu se afla in Tara Romaneasca, din Tara Romaneasca faceac parte Muntenia si Oltenia. In 1812 prin tratatul de la Bucuresti, Basarabia a fost alipita la Imperiul Rus, si asa a ramas, apoi Tarile Romanesti sau alipit si au format Romania, in Imperiul Rus a fost ravolutia si s-a format Uniunea Sovietica din care facea parte si Basarabia, apoi Uniunea Sovietica s-a destramat si Basarabia a primit independenta si-a luat numele de Republica Moldova in care traiesc eu astazi.Despre intrebarea ta cu Moldova si Basarabia : Basarabia facea parte din Moldova de atunci. Deci o parte din Moldova de atunci a ramas in Romania iar o parte e Republica Moldova (Basarabia)

| Sergiu1996 explică (pentru WeAreSmart):

Eu tot traiesc in RM, dar nu inteleg care e treaba cu Muntenia, daca Transilvania, Tara moldovei si tara romaneasca erau principate romane?

| WeAreSmart a răspuns (pentru Sergiu1996):

Muntenia e o parte din Tara Romaneasca asa cum de exemplu Soroca e o parte din R Moldova

| Sergiu1996 explică (pentru WeAreSmart):

Pai,daca Tara romaneasca era alcatuita din Muntenia si Oltenia, Muntenia era mai importanta si de aceea Tara romaneasca mai era numita Muntenia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Tara Romaneasca era denumita in mod diferit de alte popoare.
Străinii în general denumeau această țară Valahia.
În documentele latinești era cunoscută ca Transalpina.
După numele primului domnitor Basarab I, unii numeau Țara Românească: Basarabia sau Țara Basarabească.
Moldovenii numeau Țara Românească Muntenia, iar Turcii îi spuneau Iflak sau Kara-Iflak.

| WeAreSmart a răspuns (pentru Sergiu1996):

Da Muntenia ocupa cea mai mare parte din Tara Romaneasca, din punct de vedere stiintific Tara Romaneasca si Muntenia nu sunt una si aceiasi, dar in popor asa se spune "ma duc in Muntenia si toti intelegeau ca plec in Tara Romaneasca

| Sergiu1996 explică (pentru WeAreSmart):

Pot sa-mi dai skype tau, daca mai am ceva intrebari la istorie?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transilvania se afla in Tara Romaneasca? Sfinte Doamne, Isuse si Marie!
Transilvania, Muntenia si Moldova sint trei regiuni distincte in Romania. Basarabia este cea ce acum e cunoscuta ca Republica Moldova. De aici multi fac confuzii intre Moldova noastra romanesca si Basarabia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muntenia mai este supranumita "Tara Romaneasca".

| Sergiu1996 explică (pentru anonim_4396):

Muntenia facea parte din Principatul roman?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Muntenia

| Sergiu1996 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,pot avea o adresa de skype, in caz de mai apar ceva intrebari, te rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape dupa fiecare razboi granitele s-au schimbat asa ca cel mai bine ar fi sa specifici o perioada de timp daca vrei sa afli concret despre teritoriile Romaniei. Ca sa te convingi arunca o privire peste harta Romaniei lui Mihai Viteazul http://moldova.go.ro/pagini/harti/viteazul.htm si harta Romaniei lui A. I. Cuza http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Romania_1859-1878.png

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transilvania se afla-n Transilvania nu in Tara Romaneasca. Muntenia se afla-n Tara Romaneasca iar Moldova e Moldova de azi (nu stiu daca cuprindea si Bucovina sau Basarabia).

| Darker a răspuns:

Da basarabia intra.

| Kidd0 a răspuns:

Pai da ca pana in al doilea razboi mondial Basarabia fcea parte din Romania.
Pai Domnitorul Stefan cel Mare domnea peste intraga Moldova ( asta include si Basarabia ).