| gabi10ionut a întrebat:

Salut.Am avut examen la romană azi și am o nelămurire.Se cerea o completivă indirectă introdusa prin pronumele relativ "cine". Propoziția mea este următoarea:" îi voi da cartea celui care m-a ajutat". Este corecta?

3 răspunsuri:
| dodo1530 a răspuns:

Aparent, asa a-i zice, insa, in cazul propozitiei construite de tine, intrebarea "cui?" ii raspunde "celui" iar subordonata introdusa prin "care" este atributiva, deoarece determina pronumelui demonstrativ "celui"

| Zacase a răspuns:

Din pacate nu. Pt ca daca pui intrebarea cui? raspunde celui care m-a ajutat, dada puneai Care m-a ajutat ii voi da cartea era corect... Exact greseala asta am facut-o si eu, pacat de cele 4 puncte dar asta e, trecem mai departe

| andrey2005 a răspuns:

Se cerea introdusa prin "care" si da, e corecta pentru ca pui intrebarea "cui?"... funda?