| Ana1376 a întrebat:

"Dau celui care m-a ajutat" este o completiva indirecta introdusa prin pronumele relativ care? P.s Daca la examen am facut totul corect in afara de exercitiul asta care e 0, 4 iau 9, 60 direct?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dau celui/ care m-a ajutat/
(1) PP
(2) Prop. ATRIBUTIVĂ

Depinde. Dacă nu ai făcut și alte greșeli, care țin de redactare, ortografie, punctuație, lizibilitate, context, poate că... da. Succes mult!

2 răspunsuri:
| LimonadaBaa a răspuns:

O sa-ti dea 0.10 pentru ca ai facut o fraza, deci, iei 9. 70direct.

| Sasha30 a răspuns:

Nu, e atributiva..Acum depinde si de corector. Mult succes la mate!