| Zakkaros a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutorul vostru pt a-mi alege cariera..am 3 cariante:facultatea de biologie(specializarea biochimie),facultatea de chimie si tehnica dentara. vorbesc de facultatile UBB si ih. CJ.Cei care sunteti student la facultatile mai sus mentionate,va rog sa-mi oferiti si mie niste sfaturi si pareri,care ar fi alternativa mai buna(ma gandesc la admitere,programa,posibilitati,cariera) PS:nu vreau sa dau la medicina pt ca ia prea mult timp din viata mea si vreau sa caut bani cat se poate de repede,in plus anatomia, in special sistemul nervos ma scoate din minti.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sfat! --- alege facultatea care "te cheama" cu mult inainte de "ziua zet", a deciziei! Poate fi o alta, nicidecum una din cele trei enumerate.
Daca-mi vei intelege sfatul, nu vei ajunge, dupa absolvire, in postura de "fericit" casier la Carrefour cu diploma de licenta!

Apoi, niciun angajator nu cauta diplome! --- cauta absolventi care dovedesc experienta (dobandita in proiectele in care s-au implicat), cauta competente si aptitudini ( dobandite in activitatile extracuriculare cum ar fi voluntariatul, participare la seminarii/traininguri /scoli de vara etc.)

p.s. Observ ca nu ai avut nici macar curiozitatea sa aflii care sunt disciplinele pe care le vei studia la fiecare dintre cele 3 facultati. Zici ca "anatomia, in special sistemul nervos ma scoate din minti" iar una din optiuni este biologia cu specializare in biochimie?! ---- vezi, in lista, ce vei "manca":http://bioge.ubbcluj.ro/fise-discipline-biochimie/

| Zakkaros explică (pentru alessia5158):

Multumesc tare frumos 'alessia', nu m-ai ajutat prea mult..inteleg ce vrei sa spui, dar asteptam opinii de la cei care sunt/au fost studenti la una dintre facultatile mentionate si nu au 'prejudecati romanesti'.iar acestea trei sunt alternativele care imi plac si disciplinele la care sunt bun si ma simt pasionat de ele, in plus nu as fi scris asta daca nu m-as fi interesat de disciplinele invatate si progrma facultatii, am nevoie de ajutor si de ceva pozitiv..sau macar folositor, raspunsul tau nu ma prea ajuta cu nimic, dar multumesc de efort...