| Slash a întrebat:

Buna tuturor,

As avea cateva intrebari legate de facultatea de medicina. In primul rand, la specializarea Laborator Clinic e nevoie de multe cunostinte de chimie? Eu sunt la pamant cand vine vorba de aceasta materie, dar daca in facultate ar lua-o de la zero cu toata materia, m-as pune pe invatat deci ar fi ok. La Cluj am vazut ca se face asa (pe baza chimiei):
Anul I - Biofizica si Biochimie; Farmacologie
Anul II - Chimie generala si analitica; Chimie organica; Biochimie metabolica
Anul III - Biochimie Clinica
Apoi vroiam sa fac un master in Criminalistica sau sa lucrez in laborator.

Credeti ca e foarte greu/imposibil de invatat pentru cineva care nu are nici macar bazele chimiei? Stie cineva daca se iau de la inceput in timpul facultatii, sau se merge pe ideea ca pana atunci ai invatat, te-ai pregatit, ai o idee despre chimie?

O alta optiune ar fi Tehnica dentara, care nu ma prea atrage - in afara de ideea ca nu am foarte mult contact cu oamenii.

Deci, laborator clinic fara cunostinte de chimie - da sau nu?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand, fara chimie, NU poti ajunge studenta la medicina, medicina dentara sau farmanie din cadrul UMF Cluj!--- examenul de admitere se da din chimie si biologie : http://www.umfcluj.ro/......%20pdf.pdf

La Cluj, incepand cu acest an, examenul de admitere a devenit un adevarat concurs ( nu este un concurs de dosare ca la alte universitati)---din acest motiv toate locurile ocupate prin concurs sunt "fara taxa "!
Intr-un laborator clinic, chiar daca este vorba despre laboratorul de bacteriologie, nu se poate fara chimie!

| Slash explică (pentru alessia5158):

Laboratorul clinic face parte din Profilul Medical (la fel ca si Radiologie si Imagistica, Balneo-fiziokinetoterapie si Recuperare unde, chiar si in documentul.pdf pe care l-ai atasat scrie: "candidaţii vor susţine proba de concurs din Biologie" - deci fara chimie la admitere; tocmai acesta e motivul pentru care nu merg la medicina generala, acolo se da si din chimie admiterea). De asemenea, la profil medical si dentar sunt si locuri la taxa, dar ideal ar fi sa intru la buget - avand in vedere ca admiterea este doar din 4 capitole de Biologie.
Intrebarea mea era mai mult daca as intelege ceea ce sa va preda la facultate, avand in vedere ca nu stiu chimie deloc, si daca o sa reusesc sa invat si sa tin pasul.

| alessia5158 a răspuns (pentru Slash):

Acum m-am lamurit ca tu vrei un pofil cu o durata de 3 ani dupa care vrei un master in criminalistica( in general, organizat de facultatile de drept ). Pentru un asemenea profil cred ca te vei descurca avand alaturi manualele de liceu si ajutata fiind de o memorie foarte buna.

Daca-mi permiti o parere, te-as sfatui sa nu te ostenesti si, totodata, sa pierzi aiurea 3 ani caci, numai cu atat, poti sa ocupi doar un amarat de post de laborant intr-un laborator clinic--- si nici asta nu-i sigur! Chiar daca te gandesti la un master in criminalistica tot nu vei avea un ascendent( la angajare) asupra unui contracandidat care, spre exemplu, are un master in biochimie sau genetica+unul in criminalistica. Munca de laborant nu este nici renumerata, nici la nivelul unuia cu mai multi ani de studiu--- n-ai cum caci, este un profil cu numai 180 de credite, mult mai putin decat un asistent medical!

| alabala_4392 a răspuns:

Daca nu ai bazele in chimie nu poti sa inveti lucruri foarte complicate. Nici un profesor universitar nu va sta dupa tine sa inveti si nici nu o va lua de la capat. Laborant fara chimie este imposibil.

| Slash explică (pentru alabala_4392):

Toata lumea imi spune ca o sa ma descurc, ca oricum nu o sa fie vorba de reactii sau probleme, ci mai mult sa stii denumiri de substante, ce se intampla cand le combini, etc., dar eram sigura ca nu prea am cum sa merg acolo cand nu am mai nimic de-a face cu aceasta materie, si nici macar nu imi place. Dar meseria de laborant mi se pare geniala.
Pe zi ce trece intru tot mai mult in panica; imediat dau bacul si nu stiu ce fac mai departe.

| alabala_4392 a răspuns (pentru Slash):

Cum sa nu fie vorba despre reactii...Nu atat de multe pe hartie dar foarte multe in eprubeta. Chimia este frumoasa dar foarte grea si ai nevoie de cineva care sa ti-o explice.

Gandeste-te ce obiecte iti plac...ce inveti fara prea mari greutati si cauta sa faci ceva ce sa le includa. Bafta!

| Slash explică (pentru alabala_4392):

Cele pe hartie speram sa nu fie multe! Ok, poate am exagerat cand am spus ca nu stiu nimic la chimie; nu mi se pare grea, doar ca nu am avut rabdare sa 'tocesc' de exemplu toate gruparile la chimia organica, toate regulile la cea anorganica (ca dupa ce stii teoria, cam totul merge de la sine). Intr-adevar, chimia este frumoasa, dar imi place doar partea practica (cea aplicabila).
Singura materie care o invat cu placere si fara dificultate e anatomia. si asta cam din clasa a 7-a, acum fiind a 12-a. Mi se pare destul de absurd ca la UMF Cluj - Medicina Generala se da admitere din chimie, ca apoi sa faci un semestru de biochimie si sa nu o mai folosesti (cam) niciodata. Iti multumesc pentru raspuns!

| microsedd a răspuns:

Pai specializarea de laborator clinic se face dupa ce ai terminat medicina adica asta este o optiune pe care tu o alegi dupa ce ai luat exameul de rezidentiat si te gandesti ce fel de medic vrei sa fii pe viitor. Nu stiu ce clasa esti dar imi este imposibil sa cred ca nu ai nici o baza de chimie oricum asta nu ar trebui sa te ingrijoreze fiindca daca vrei sa faci medicina atunci trebuie sa stii numai chestiile de baza ca sa intelegi mai usor ce ti se preda la biochimie (chestii de baza insemnand: ce e aia o valenta, un nr atomic cum se scrie corect o formula chimica, si poate mai sunt si altele pe care daca le stii te vor ajuta, dar sigur sa rezolvi probleme de chimie nu te va ajuta decat ca sa intri la facultate) nu stiu de la ce facultate de la cluj ai luat tu acea tematica pentru anul 2 fiindca din cate stiu eu la medicina se face numai in anul 1 biochimie si apoi in anul 3 biochimie clinica. Din punctul meu de vedere daca vrei sa fii medic de laborator atunci chimia pe care o inveti in facultate daca o inveti temeinic iti este de ajuns. Nu stiu exact cum sta treaba cu criminalistica dar daca vrei sa te faci criminalist dupa ce ai ajuns medic de laborator (fiindca asta ajungi dupa ce faci specializarea de laborator clinic) trebuie sa te gandesti ca te asteapta 11 ani de studiu greu pana sa faci acel master de criminalistica despre care vorbeai tu. Este totusi posibil ca sa nu trebuiasca sa faci medicina ca sa poti sa ajungi criminalist sau se poate ca dupa ce faci medicina sa faci specializarea de medicina legala care este mult mai apropiata de ramura asta criminalistica de care tu vrei sa te apropii. oricum daca vrei medicina legala sau medicina de laborator atunci trebuie sa te gandesti ca inainte de asta trebuie sa faci facultatea de medicina care nu este usoara, si mai ales nu este pentru toata lumea dar eu presupun ca esti o persoana motivata si care ar face orice ca sa isi atinga telul.

Laborator clinic clar nu se poate face fara sa ai cunostinte de chimie dar cum iti spuneam si mai sus tot ce trebuie sa stii in materie de chimie care o sa iti trebuiasca pentru specializarea de laborator clinic o sa inveti in timpul facultatii de medicina si bineinteles ca o sa mai reiei tot ce va fi necesar in timpul rezidentiatului.

| Slash explică (pentru microsedd):

In cadrul UMF Cluj exista Profil Medical si Profil Dentar, acestea fiind separat de Medicina Generala, Stoma si Farmacie. La PM intra si Laboratorul clinic, Asistente, Balneo si Radiologie.
Sunt pe clasa a 12-a; bine, am bazele chimiei, dar nu mi se pare indeajuns, deoarece am colegi care vor sa dea tot acolo si ei fac meditatii la chimie din a 11-a (desi admiterea e doar din bio). Aici este si tematica, primul an fiind comun pentru toate profilele, iar pe ultimele doua pagini gasesti anul II si III pentru Laborator : http://www.umfcluj.ro/......edical.pdf

"Din punctul meu de vedere daca vrei sa fii medic de laborator atunci chimia pe care o inveti in facultate daca o inveti temeinic iti este de ajuns." – asta vroiam sa stiu, daca sunt multe reactii ‘pe hartie’ sau mai mult doar practic (cu eprubete, si diferite experimente, ceea ce mi se pare mai logic pentru acest profil). Daca ar fi de ajuns sa invat tot ce mi se preda atunci nu cred ca ar fi probleme.
Stiu ca e posibil sa ajungi criminalist daca faci Dreptul sau Academia de politie, dar nu ma atrage nici una dintre acestea; mie mi-a placut mereu anatomia, dar din cauza chimiei nu ma incumet sa dau la medicina generala, caci stiu ca nu am nici o sansa sa trec examenul de chimie. Acum regret ca nu am studiat-o de la bun inceput.