| Alexutzu163 a întrebat:

am nevoie de o schita pentru semnificatia titlului

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TITLUL OPEREI
In opinia mea, titlul poeziei...de...,anticipeaza mesajul acesteia si introduce ideile poetice.
Organizat sintetic(un cuvant)/analitic(mai multe cuvinte),avand un sens conotativ(sugereaza)/denotativ(denumeste), titlul este sugestiv pentru intregul continut de idei.
Titlul este un element emblematic al operei ce situeaza cititorul intr-un orizont de asteptare.
Prin raportare la continutul operei, titlul dobandeste numeroase valori expresive.(Se face o analiza a poeziei, pe strofe).
Ideea exprimata de titlu este sustinuta de mijloace artistice deosebit de expresive(se interpreteaza figuri de stil/imagini artistice).
In concluzie, titlul este o invitatie catre cititor de a patrunde in universul imaginar creat de poet si o cheie pentru descifrarea mesajului acestuia.

P.S:Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti aici o schema si un model
http://cristina.isteaching.com/......oezii.html

Succes!