| TheFrunza a întrebat:

Am o problema cu limba engleza, adica stiu sa citesc si sa traduc, sunt bun si la gramatica, dar nu sunt bun la speaking. Cand trebuie sa vorbesc nu stiu ce sa zic, nu stiu sa port o conversatie cu cineva in engleza. Cum pot invata sa vorbesc in engleza?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu inteleg ce e asa greu. laughing Imagineaza-ti ca vorbesti in romana dar traduce in minte ce vrei sa spui.
Mai poti face scenarii pe moment pe acasa, sa improvizezi si sa vorbesti tu cu tine din mai multe perspective sau sa cauti pe internet subiecte speaking bac si sa incepi prin a vorbi bazat pe temele respective.

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Vorbeste singur pe acasa in engleza, e funny si te prinde repede

| Ssssmokin a răspuns:

In primul rand sa nu fii timid si sa pronunti bine cuvintele. Restul iti vei da tu seama cand vorbesti cu cineva.