| AlcatraZ6501 a întrebat:

Am si eu nevoie de rezolvarea mai amanuntita a 2 probleme la chimie am foarte mare nevoie!

1. Ce cantitate de fosfor este necesar ca in reactia cu oxigenul sa formeze 200g amestec cu 22% trioxid de fosfor si restul pentaoxid de fosfor?

2. (daca se poate asta o vreau cel mai mult decat 1 multumesc) 48, 6g de amestec de oxid de magneziu si oxid de aluminiu, in raport molar de 3:2 este tratat cu o solutie de H2So4 49%. Afla masa solutiei de acid folosita.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute, la prima intrebare incearca sa exprimi acel procent si de acolo e simplu. La a doua intrebare, incearca sa exprimi gramele in functie de moli in amestecul de oxizi si vei obtine un sistem de doua ecuatii liniare, pe care-l poti rezolva usor. In continuare nu este ceva complicat. Bafta!

| AlcatraZ6501 explică:

@aladinbeci
Nu prea am sa zic asa numitul "start" si de aia am postat mai mult...