| Fiona35 a întrebat:

Salut, am si eu o mica problema, ce imi recomandati? Sunt in clasa a VII-a si voiam sa ma duc pe profilul pedagogic, dar din cauza unei discutii cu o verisoara m-a facut sa ma razgandesc? Ma gandeam la Filologie, sunt buna la engleza, si cat de cat la franceza? Ce aleg? vreau un profil unde sa nu fie multa mate, istorie si franceza... Ce imi recomandati? Voi la ce frofil suntet

Răspuns Câştigător
| melania23 a răspuns:

Presupun ca cea mai mare problema a ta este matematica, deci te-as sfatui sa mergi la filologie. Trebuie sa stii ca se va face multa romana, limbi straine (mai ales daca clasa este de bilingv engleza/franceza), istorie si geografie (din care treuie sa dai teza), si de asemenea stiinte socio-umane (logica, psihologie, filozofie, sociologie) - la care ai mai multe ore decat cei de la clasele de real.
Dupa parerea mea, filologia este cel mai usor profil teoretic, dar asta nu iti garanteaza ca iei bacul - depinde foarte mult si de liceu si mai ales de cat inveti tu!
Atentie, daca la Evaluarea Nationala iei sub 5, poti opta doar pentru scoli profesionale!

Succes!

3 răspunsuri:
| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Trebuie sa iti alegi ce iti place happy. la peda vezi ca dai teza si bac la mate happy. Eu sunt la mate info insa anul trecut cand trebuia sa-mi aleg liceul parintii mei imi spuenau sa merg la pedagogie pentru ca de acolo se iese cu o meserie..am dat probele si le am trecut insa am renuntat deoarece le am demonstrat ca pot sa iau 10 la mate in examen.

| AndreeaDeiia a răspuns:

Pai in cazul asta poti merge la filologie uman englez si eu sunt a VII si tot acolo vreau sa merg. M se pare un profil cat de cat bun..si is materii la care cu siguranta iei bacu'.

| MiKutzelu34546 a răspuns:

La filologie se face multa istorie!
Dar e un profil bun si trebuie sa-i intelegi greutatile...