| reee3 a întrebat:

Salut, am terminat clasa a 12-a si ma pregatesc de bacalaureat.Problema este dupa ce o sa il iau ( sunt destul de sigur ca o sa il iau adica la matematica este foarte usor si la romana ma descurc. putin mai greu cu biologia ), nu stiu la ce facultate sau postliceala sa merg. Acum probabil o sa spuneti fixeazate pe ce iti place etc. Pai de ce sa va mint mie imi place sa ma joc pe calculator. nu inteleg cum ma ajuta asa in viata dar na. asta imi place. Da stiu ca poti sa castigi bani din asa ceva daca esti foarte bun la un joc. dar eu nu ma fixez pe un joc anume. Parinti imi spun sa merg la o facultate de IT. pai eu stiu ca acolo ai nevoie de matematica si informatica, la matematica din cate stiu ai nevoie de M1 dar eu am invatat M2. Iar in legatura cu informatica. eu nu ma pricep la programe etc.
Am cautat pe internet cate ceva. dar nu am gasit ceva care sa imi deschida mintea, eu nu am tinut cont de localitatea in care ma aflu cand am cautat despre anumite facultati nu tin ca facultatea sa fie in orasul in care ma aflu, dar tot nu am gasit ceva sa ma intrige.

Ce obiective trebuie sa imi fixez sau ce pot sa fac sa-mi gasesc mai repede o facultate sau postliceala care sa ma ajute pe viitor.

2 răspunsuri:
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Pai iti dau eu un pont! Incearca la o specializare de informatica economica! Vei invata cam ce se face in liceu la mate-info(algoritmi simpli), iar eu cunosc persoane care lucreaza in domeniul IT dupa ce au terminat o astfel de facultate!

| SandoiuFabiana a răspuns:

Stii...sunt oameni care testeaza aplicatii si chiar cunosc pe cineva care face asta aici in Romania (nu vreau funda, nici nu cred ca merit big grin )