| IonutBusliuc a întrebat:

Anul acesta trec clasa a 8-a. Vreau sa incep prin a va spune ca nu stiu absolut nimic! Nu inteleg deloc matematica, Romana o mai inteleg dar am ramas in urma rau cu materia. Am nevoie de sfaturi! Ce trebuie sa fac? Cum a fost pentru voi clasa a 8-a?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NMG22 a răspuns:

Hey! Nu o sa te mint, daca ai ramas in urma cu materia iti va fi destul de greu sa recuperezi (mai ales la matematica), o stiu din experienta. Eu am avut din clasa a 5-a pana in a 7-a un profesor de mate praf care s-a pensionat asa ca in a 8-a am avut o profesoara care a trebuit sa reia materia de la 0 cu noi (toata clasa avea un nivel scazut).
Sfaturile mele:
-Incearca sa te uiti la tutoriale pe Youtube pentru a intra in pas cu materia (chiar ajuta)
-Uita-te prin manualele vechi (clasele 5-7) daca le mai ai si incearca sa faci exercitii de acolo si sa intelegi mai bine materia
-Daca nu stii ceva, sa nu iti fie rusine sa iti intrebi profesorii
-Fii foarte atent in clasa la ce explica profesorii
-Daca ai deja manualele uita-te peste ele la lectii si exercitii
-Incearca sa inveti logic informatia, nu sa o tocesti, daca te ajuta poti sa rescrii pe alte foi de cateva ori lectia pentru a o retine mai bine, poti citi cu voce tare, ai putea incerca sa inveti cu muzica pe fundal, sa schimbi camera in care inveti la fiecare nou capitol sau lectie noua sau sa te plimbi in timp ce citesti informatia.
-Apa te poate ajuta sa retii mai bine si nu uita sa faci si pauze. De exemplu inveti 45 de minute faci pauza de 15 sau inveti o ora, faci pauza de 25 de minute.
Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ce am vrut sa spun (avand in vedere ca nu ma pricep sa ma exprim prea bine).
Mult noroc!

| IonutBusliuc explică (pentru NMG22):

Multumesc pentru timpul acordat acestui raspuns! Voi incerca sa respect fiecare idee

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Ia-ti meditator. Te va ajuta.