| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as vrea sa ma transfer de la un liceu cu profil economic, la un liceu cu profil Stiinte ale naturii (Bio-Chimie)
Am fost si m-am interesat, iar diferenta se va da din muzica, desen si informatica...
Acum, frica mea e din ce voi da acele diferente, daca imi puteti spune ce sa învat, de unde sa învat si daca sa ma tem atat de mult de ele...
Mersi mult!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, trebuie sa inveti 3 manuale, cu toate cele 3 materii pe care nu le-ai facut la economic: adica muzica, desenul si informatica dintr-a 9-a.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu prea face sens sa mergi la un profil bio-chimie si sa dai diferente la: informatica, desen si muzica.

Eu cred ca tu trebuie sa mergi sa vorbesti cu directorul liceului unde doresti sa te transferi, fiindca materiile de diferente ar trebui sa fie: biologie si chimie (nu desen, muzica sau info).

| Samy2486 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu, dar asta este legea, dai din ce nu ai facut la liceul de la care te transferi...
Ai zis ca, trebuie sa invat din 3 manuale, dar de unde fac rost de acele 3 manuale, si, ma gandeam ca poate e cineva care s-a transferat de curand si mi-ar putea spune cum a fost experienta si din ce a dat el...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Samy2486):

Eu spun totusi sa viorbesti cu directorul liceului unde te transferi fiindca tot ei iti pot da si acele manuale.
Te mai sfatuiesc sa fii clar in mentiunea profilului la care doresti transferul, fiindca muzica, informatica si desenul nu sunt obiecte imporante de studiu la profilul biologie-chimie si nu face sens sa dai diferenta la ele, cand profilul este bio-chimie.

| Samy2486 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai am fost la secretariat si asa mi-au zis

| Violleta2022 a răspuns (pentru Samy2486):

Dar le-ai mentionat sigur, la ce profil doresti sa te transferi?
Fiindca secretara probabil nu a fost atenta si ti-a spus pentru alt profil.

Din cate intrebari s-au pus aici despre transferuri scolare, nicaieri nu s-a mentionat muzica si desen, ca examen de diferenta pentru un profil atat de definit ca biologie-chimie.
Ia un parinte cu tine si mergi sa discutati cu directorului liceului unde doresti sa te transferi si acolo vei afla cu siguranta ce sanse ai de transfer, ce materii trebuie sa inveti si cand sa dai examenele de diferenta.

| Samy2486 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost cu tata, am povestit chiar de locuri, am vorbit clar de Bio-Chimie, și asa e, am cunoștințe care s-au transferat si tot din asa ceva au dat...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Samy2486):

Ma rog, stii tu mai bine ce ai auzit.
Daca tot ati povestit atata, de ce nu ai cerut manuale si lista capitolelor pe care trebuie sa le inveti?
Ai depus si cerere la Directorul liceului, impreuna cu documentele necesare?
Posibil sa nu fii eligibil sa te transferi, daca nu intrunesti conditiile stricte de medii, sau directorul scolii nu accepta transferul, fiindca clase au ajuns la limita maxima de 30 de elevi.

| Samy2486 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, au zis ca, sa ma duc la sfârșitul lui iulie, inceputul lui august, cu foaia de transfer de la liceul meu, iar dacă vor fi locuri, si iau examenul de diferenta, voi fi elev la acel liceu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Samy2486):

Atunci sa fie cu SUCCES!

| Samy2486 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi! =]

| isemilia a răspuns:

Esti sigur / sigura ca astea sunt materiile?

| Samy2486 a răspuns (pentru isemilia):

Si diriginta a spus ca astea sunt, si la scoala la care vreau sa merg, acum eu nu stiu.

| isemilia a răspuns (pentru Samy2486):

In regula. Nu mi se parea ca are sens diferenta la informatica sau cea la muzica din moment ce specializarea se axeaza pe biologie, fizica si chimie. (iar la SN nici nu se face informatica, doar TIC) Daca asta ti s-a spus atunci asta vei da. Oricum foarte greu nu va fi, iar profesorii vor fi intelegatori cel mai probabil. Mult succes!

| Samy2486 a răspuns (pentru isemilia):

Mersi mult! =]