| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Astăzi la ora de dirigenție cu profesoara de limba engleză am discutat despre cariere și ce am vrea să facem noi, elevii, mai departe, însă nu asta este relevant în ceea ce vreau să întreb. Profesoara și-a povestit parcursul în învățământ, la insistențele noastre și a spus ceva ce m-a pus pe gânduri. A zis că deși i-a plăcut engleza foarte mult și o stăpânea binișor, nu a avut parte de profesori buni care să-i explice materia sau să o predea măcar în unele cazuri. Nu a mers niciodată la olimpiade, concursuri ș.a.m.d. La celelalte materii era mediocră și notele, și mediile erau pe măsură. Dar totuși, în ultimul an de liceu, pentru că voia să urmeze această carieră pedagogică, a decis de una singură să învețe engleza la un nivel atât de avansat, încât să intre și la Facultatea de Litere. Mentionez că este cea mai bună profesoară pe care o are clasa meahappy Voi ce părere aveți? Își merită locul în învățământ chiar dacă la materia pe care o predă nu era olimpică sau măcar foarte bună?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Bineînțeles că își merită locul în învățământ. Nu contează cum a fost în liceu și ce materii a preferat câtâ vreme a învățat foarte bine engleza. Gândește-te că în primul rând la facultate a susținut atâtea examene, deci a trecut prin materie, apoi examenul de licență, apoi examen ca să poată să predea și câte altele. De multe ori oamenii care în tinerețe nu sunt neapărat niște elite ajung foarte bine sau bine în viață. Ceea ce contează e că voi înțelegeți ce predă, că are "recenzii" bune și că probabil încearcă să nu facă ce au făcut profesorii cu ea dacă v-a zis de faptul că nu prea a avut îndrumători buni.
Să-ți dau un exemplu: tu mergi la spital și asistenta vine să îți recolteze sânge pentru analize. Tu o întrebi ce studii are, cu ce note a absolvit sau te interesează să fie o bună profesionistă și să fie om? Poate ea nu a avut 10 pe linie, nu a făcut practică prin spitale și cabinete dar a fost ambițioasă și a devenit profesionistă.
Alt exemplu: tu mergi la un avocat. Ce te interesează mai mult? Studiile, notele, din a câta încercare a intrat în barou sau dacă îți poate câștiga procesul?
Ceea ce vreau să spun e că ea probabil a vrut să vă încurajeze și să vă transmită că nimic nu este imposibil în lumea aceasta câtă vreme îți dorești cu adevărat.

Toate cele bune! Succes!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Voi ce părere aveți? Își merită locul în învățământ chiar dacă la materia pe care o predă nu era olimpică sau măcar foarte bună?"

- pe ce chestie să apeciam noi profa ta? n-avem nici o cădere pentru a face asta

- de fapt tu intrebi extrapolând la tine situația ei. Adică "ce m-aș mai face și iO profă de engleză deși sunt mediocră, notele și mediile pe măsură și in plus nu sunt de nici o culoare, olimpică"

este că asta vrei, o confimare a unei eventuale reușite prin mediocritate? Chiar negând, subconștientul te-a trădat.

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Da, fix profesor de engleză vreau să mă fac, de unde ți-ai dat seama?sad Lăsând gluma la o parte, nu înțeleg de unde vine frustrarea asta. Cred că ai niște probleme și ar trebui să le rezolvi cu un specialist. Nu e o rușine, să știi! Mulți alienați mintali fac asta și se vindecă. Ar trebui să încerci că văd că porți în tine un conflict și din păcate contaminezi și alte persoane cu urâțenia sufletului tău.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"Da, fix profesor de engleză vreau să mă fac,"

-îhî, o să-ți rozi unghiile de ciudă văzând că e plin de ăști, filologi de doi bani

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Not you not knowing what sarcasm is laughing

| Nirvanaaa a răspuns:

Da si-l merita daca e un profesor de la care elevii inteleg si pleaca cu ceva in cap. A muncit pentru asta si acum sigur ii place ce face.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

DA. Nu o cunosc personal, insa cred ca merita. Ceea ce nu au invatat-o profesorii in 12 ani (bine, hai 8, ca nu mai stiu sigur de cand se facea engleza) ea a invatat, singura, intr-un an. Iar acum isi doreste sa va ajute pe voi sa nu fiti in aceeasi situatie. Olimpica sau (ne)olimpica, merita felicitari si respect profesoara ta pentru tot ceea ce a facut. Bravo ei! Ma bucur sincer ca mai exista astfel de profesori =)