| anonimbuc21 a întrebat:

Salut
Când o vocala e semivocala sau vocala
Nu mi dau seama când e semivocala
Uneori e după vocala
Alatadata înainte
Cum îmi dau seama?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici nu se fac teme scolare. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Semivocala e jumătate dintr-o vocală (în pronunțare).
Uite, îti voi lua ca exemplu cuvântul "iepure".

În grupul "ie" te gândesti care se aude mai tare în pronuntare.

"Ieee-pu-re" (rezultă că "e" este vocală și "i" semivocală)

a, ă, â sunt ÎNTOTDEAUNA VOCALE!

Ex. Iar-nă
In silaba "iar" :
a= vocală
i= semivocală
r= consoană
Așa se formează diftongul: o vocală și o semivocală pronunțate în aceeași silabă.

OBS. Niciodată intr-o silabă nu va sta vocală lângă vocală.

Cred că acum, te-am ajutat să înțelegi...

@ nene Salontanu' nu te mai avânta! Învață să poti face diferența dintre o temă școlară si o explicație!
Userul nu a solicitat niciun exercitiu pentru a-i fi rezolvat, ci a cerut o explicație!

Dacă întrebarea va fi ștearsă de pe site, voi ruga admina să o reposteze!