Întrebare recomandată | EduarTz2 a întrebat:

De unde imi dau seama care este vocala si care este semivocala din urmatoarele cuvinte ce contin diftongi:
iesle
nou
iute
vrei
Avand in vedere ca prin definitie se intelege ca semivocalele sunt e,i,o,u.
In cuvantul,, vrei" pe care o consider vocala si pe care nu? si de ce.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| acinorev a răspuns:

Vocala e mereu cea pe care se pune accentul, adica:
vreeeeeeeeeeeeeeeeeei
si nu
vreiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Nu stiu cat de bine ai priceput, dar,, e" vocala si,, i" semivocala.
nooooooooooooooooooooooooooooou
o - vocala, u - semivocala
! iu-te
Are doua silabe, deci doua vocale (orice silaba are OBLIGATORIU o vocala).
iuuuuuuuuuuuuuu-te
i-semivocala, u-vocala
e -vocala (e semivocala prin definitie, dar daca nu e vocala in silaba devine vocala (vezi regula de mai sus)

Sper ca ai inteles cat de cat happy

1 răspuns:
| BrownyBrown55 a răspuns:

In diftongi ai o vocala si semivocala. Poti distinge in functie de accent. La vrei nu zici vreii, zici vrei, deci e clar ca,, e'' e vocala. Depinde de simtul tau.