| abcabcabc a întrebat:

Care este diferenta dintre "a citi" si "a invata "

Răspuns Câştigător
| Ionela_Matei_1990 a răspuns:

A citi= iei o lebada(2) sau un scaunel(4)
a invata=10

| abcabcabc explică (pentru Ionela_Matei_1990):

Este perfecta ideea ta multumesc Ionela

| Ionela_Matei_1990 a răspuns (pentru abcabcabc):

Cu placere :*... spune-mi Rodica

10 răspunsuri:
| zalisa a răspuns:

Daca citesti, nu inseamna ca retii/inveti

| valentingb a răspuns:

Daca eu am citit intrebarea asta si pe urma trec la alta, uit ca am citit-o. Dar in schimb sunt unele intrebari interesante pe care nu am sa le uit niciodata, imi raman in memorie o viata. Si daca le uit, le am in favoritehappy

| Q69 a răspuns:

Diferenta o face capacitatea fiecaruia de a memora si asimila informatile
o concentrare buna fara a fi "bruiat" de alti factori poate duce cu succes la rezultate buna la invatatura
daca citim si gandul zboara...slabe sanse

| abcabcabc explică (pentru Q69):

Nu ma refeream la asta
doram sa stiu ce face cititul diferit de invatatul ( in afara de faptul ca invatatul inseamna sa citesti de mai multe ori )

| Q69 a răspuns (pentru abcabcabc):

Asta depinde de capacitatea fiecaruia
sunt persoane care nu citesc de mai multe ori pentru a retine ceva

| abcabcabc explică (pentru Q69):

Nu ma refer la ce este in comun si ca uniii oameni pot invata doar daca citesc; eu vreau sa stiu care este diferenta dintre (ex: a citi o poezie si a invata una )

| raluk27 a răspuns:

Invatatul inseamna ca memorezi ceea ce citesti. Tu citesti ziarul. Dupa ce ai citit, poti reda foarte bine ceea ce ai citit?

| alexutza071 a răspuns:

Cand citesti retii mai putine lucruri decat atunci cand te si straduiesti sa le inveti.