| Nikolaus a întrebat:

Salut.
Care este diferenta dintre 'while' si 'whilst'?
Am citit pe net ca while e folosit pentru perioade mai lungi de timp, iar whilst pentru perioade mai scurte si de asemenea ca whilst este old-fashioned... Eu la scoala n-am invatat despre diferentele dintre astea 2, poate voi stiti ceva...

Răspuns Câştigător
| BellaComy a răspuns:

While si whilst inseamna de fapt acelasi lucru, adica "in timp ce" sau "in comparatie cu altceva". While este folosit mai des pentru ca whilst e ceva mai formal.Eu am citit cartile scriitoarei engleze Jane Austen si am observat intr-adevar ca pe atunci se folosea whilst mai des decat while.Deci trag simpla concluzie ca pe atunci oamenii erau mai politicosi si educati folosind whilst formal.