| MrViperVIP a întrebat:

Salut, ce facultate as putea sa urmez daca eu dau BAC-ul la romana, istorie si logica? As prefera sa fie o facultate la care admiterea sa se bazeze pe obiecte de profil uman. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

La economie ai nevoie de matematica de baza..chiar daca nu ai "expertiza" trebuie sa fii in starte sa faci niste adunari, scaderi, inmultiri si impartiri altfel o sa ai probleme mai mari in viata decat alegerea facultatii.

Cat despre psihologie, admiteresa se da sau din psihologia de liceu, care e doar o carte sau din chestii specifice pe care le alege facultatea. Gandeste-te la ce univerisitate vrei sa mergi si departamentul de psihologie ar trebui sa aiba niste exemple pentru admiteri pe site.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde in ce masura vrei sa lucrezi in domeniu si cati bani vrei sa faci.

Ratele de angajabilitate sunt ok la economie, psihologie si litere (in masura in care inveti si alta limba pe langa engleza) si destul de slabe la jurnalism, st politice, geografie, istorie etc.

Nu zic ca acolo nu-s sanse dar iti faci viata mai grea.

| MrViperVIP explică (pentru RoCkKiD):

La economie, din cate am inteles, ai nevoie de matematica si alte obiecte care tin de economie in sine (ex. contabilitate), si eu nu am "expertiza" in asa ceva; dar la psihologie la ce se da admiterea?

| MrViperVIP explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult!

| RoCkKiD a răspuns (pentru MrViperVIP):

La economie ai nevoie de matematica de baza..chiar daca nu ai "expertiza" trebuie sa fii in starte sa faci niste adunari, scaderi, inmultiri si impartiri altfel o sa ai probleme mai mari in viata decat alegerea facultatii.

Cat despre psihologie, admiteresa se da sau din psihologia de liceu, care e doar o carte sau din chestii specifice pe care le alege facultatea. Gandeste-te la ce univerisitate vrei sa mergi si departamentul de psihologie ar trebui sa aiba niste exemple pentru admiteri pe site.