| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Cine îmi explică ce rol are apostroful din limba engleză referitor la diferențele de mai jos?

Clients' vs Client's
Administrators' vs Administrator's

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Prima varianta e pentru plurar, a doua pentru singural.
A clienților / a clientului

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai daca e la singular se pune apostroful si apoi s si daca e la plural se pune apostrof la sfsrsitul cuvantului.

| Bondarel99 a răspuns:

Rectific, respectand regula specificata de mine mai sus, exprima POSESIA. Asta ca raspuns pentru Bula care ori a facut engleza cu femeia de serviciu ori nu a inteles raspunsul meu de se apuca sa dea eronat.

| Paul754880338 a răspuns:

Salut! S-ul la sfarsitul unui substantiv fara apostrof inainte reprezinta pluralul substantivului respectiv ( shoe, shoes). Un apostrof inainte de s ( dar mai des si mai corect folosit dupa un substantiv propriu ) este un pronume posesiv, Mike's son ( fiul lui Mike)