| 1Mihai1 a întrebat:

Cine imi explica cel mai bine cum sta treaba cu BAC-ul la limba engleza (totul, cum se da...tot), are funda.

6 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu-ţi fă probleme oricine poate lua, spui şi câteva cuvinte propoziţii acolo şi te trece.
Ţin minte că mi-a dat 3 exerciţii. La unul era subiect de discuţie, altele două nu mai ştiu, oricum tot ceva în care să-ţi formez argumente în engleză despre ceva pro contra.

| DrPlesa a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Pai la Engleza ai sa dai la Bac prima data proba orala si dupa scrisa.La proba orala o sa asculti o convorbire apoi va trebui sa spui despre ce a fost vorba dar detaliat.La scris ai sa primesti un test asemanator celor tip grila.La partea orala cu cat esti mai calm, vorbesti mai fluent fara sa iti inghiti cuvintele ai sa iei o nota mai mare si desigur va trebui sa iti spui parerea, daca esti de acord cu persoanele din inregistrarea ascultata sau nu si de ce.In functie de cum te-ai descurcat vei primi o anumita treapta cea mai mare fiind la cei de la filologie si anume C2 iar la tehnice B2.Acum ca stii mai multe, inarmeaza-te si mult succes.

| 1Mihai1 explică (pentru DrPlesa):

Eu sunt la filologie si sunt si la intensiv engleza. Daca la oral iei neexperimentat, mai poti trece bacul?

| DrPlesa a răspuns:

Probabil vei lua A1 sau A2(neexperimentat).Deci,da poti lua bacul dar conteaza ce faci si la celelalte materii.Proba lingvistica si cea de competente digitale nu merge pe "admis","respins" ci pur si simplu cu neexperimentat(A1, A2),avansat(B1,B2),expert(C1,C2).Cele cu avansat sau expert sunt la digitale A1...C2 la limbi straine.Succes

| 1Mihai1 explică (pentru DrPlesa):

Si nu stii din ce materii mai dau bacul?

| DrPlesa a răspuns (pentru 1Mihai1):

La romana si la biologie din cate imi aduc aminte.Biologie daca asta ai ales adica.