| Nuvr a întrebat:

Salut, credeti sau nu ca se va schimba structura de bacalaureat peste 5-10 ani?
Sunt unele persoane care au fost la profil tehnologic si mna matematica nu a fost punctul lor forte. Să aibă de ales in loc de mate, istorie ca cei de la real sau biologie.
Mai bine zis sa nu mai fie la profil. Gen Romana obligatoriu pentru toata lumea si mate, geografie, biologie, fizica si ce mai este sa fie la alegere.
Acum o sa spuneti ca aia care nu au dat bacul la mate se vor duce la facultăți cu matematica multa. Oricum se duc, cunosc persoane care sunt paleta la mate si au fost la real si au dat la facultate cu profil care este necesara matematica si stau ca prostii in restanta in fiecare an.

P.s Credeti ca au facut o treaba buna acum ca notele de la bac sa fie inviduale?

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Structura de BAC s-a modificat în fiecare an în ultimii 30 de ani, mai mult sau mai puțin, dar în fiecare an. Nu poți ști cum va arăta BAC-ul peste 5 ani, mai ales 10. Pentru că metodologia e proastă, programa e proastă, iar ei vor să cârpească în loc să se adune toate partidele, să stabileasca o metodă bună pentru 10 ani și s-o păstreze așa indiferent ce guvern va veni.
Cât despre dreptul fiecăruia la viață privată, există o normă GDRP al Consiliului Europei iar ministerul a fost sesizat în legătură cu asta de către un organ public și o organizație non-profit. N-au avut încotro. Și așa e bine, de ce să îmi urmărească mie viața oricine îmi găsește numele pe net?
Din datele de acolo poți urmări întreaga viață a unui om. Așa am aflat cu o cheamă pe o fostă feblețe de-a mea după ce s-a maritat. Aceleași date publice de la BAC au fost necesare la primărie pentru Cununia Civilă. Am aflat cum îl cheamă pe soț, și am căutat-o pe Facebook cu numele lui de familie. Primul rezultat a fost ea. Ți se pare normal să poți urmări viața cuiva așa? Mie nu, acum, la anii ăștia și cu mintea asta.