| BogdyIT a întrebat:

Salut, după ce termin clasa a11-a (profesionala) as putea sa ma înscriu la un liceu de informatica?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Nu toate liceele au cursuri de seral. Contactezi telefonic (sau mergi personal la) secretariatul școlii la care vrei să te înscrii.
Acolo întrebi dacă fac cursuri de seral.
Din pricina vârstei nu cred că mai poți să faci liceul la zi după cei 3 ani de școală profesională. La secretariat poți să întrebi orice, și ți se va răspunde.

Eu îi îndemn cât se poate de serios pe toți tinerii ca niciunul să nu se mai înscrie la vreo școală profesională, deoarece școala profesională îți limitează posibilitatea de a te dezvolta profesional, financiar.
Mulți dintre ei văd târziu pericolul și se înscriu mai apoi la seral. Dar la seral nu mai poți învăța nici măcar pentru bac, și sunt nevoiți să facă meditații la toate materiile. Doar cu diploma de bacalaureat se poate înscrie la o facultate. Și unele facultăți acceptă doar elevi cu note mari la examenul de bacalaureat.

Nu trebuie să-ți fie rușine să mergi la dirigintele tău și să-i spui: "Doamna diriginte, am nevoie să stau de vorbă cu dumneavoastră câteva minute, să-mi explicați cum stau lucrurile cu posibilitatea de a-mi continua studiile." Un diriginte se bucură când un elev este interesat de un astfel de viitor.
Succes!