| paul55 a întrebat:

Este vorba de engleza. Imi puteti spune cand se foloseste was si cand se foloseste were?

Răspuns Câştigător
| Bello_Ciccio_1996 a răspuns:

Was se foloseste doar la persoanele
I (Eu)
She/He ( Ea/El)
Were se foloseste la persoanele
You ( Tu/Voi)
We(Noi)
(They) Ei/Ei/Ele

6 răspunsuri:
| WalterWhite a răspuns:

I was, you were, he was, she was, it was, we were, you were si they were...asa se conjuga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Was-a fost,, were -au fost. Depinde de context.

| nightrosesred a răspuns:

Was se pune la persoana întâi la plural si la singular, iar were se pune la persoanele a 2 si a 3 la singular și plural. happy sper ca te-am ajutat

| AryennSm a răspuns:

I/he/she/it was; you/we/you/they were (cu sensul : "eu eram", "tu erai", etc. -imperfectul verbului "a fi" ). Sau: I was reading (=eu citeam); They were sleeping. (=ei dormeau) -atunci cand folosesti imperfectul in engleza, care se formeaza cu: pron. personal + was\were + verbul + ING.

| Dromichaites a răspuns:

Was se folosește la singular toate persoanele... Și were la plural toate persoanele

| Symyxxx a răspuns:

Was se foloseste la trecut si were la viitor!