| joemama a întrebat:

Salut! Imi e greu sa ma orientez pe site-urile facultatilor si nu prea pot gasi ce ma intereseaza. Vreau sa stiu daca la media de admitere la etti (fie prin concurs de dosare fie la examen de admitere) se ia in calcul media de la bac la romana? Am probleme de concentrare si chiar nu pot invata eseuri si daca se poate sa imi spuneti ce facultati okay nu iau in calcul nota la romana, daca exista macar. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca ai probleme de concentrare vezi ca nu o sa fie mai lejer la facultate, ca in sesiuni trebuie sa înveți mult. Cat priveste proba la ramane, depinde de fiecare faculta in parte si din ce zona a tării.

| joemama explică (pentru Wr3nch):

Am probleme de concentrare doar la romana. odata ce am scapat de romana nu o sa mai am probleme

| Frank51 a răspuns:

Mă uitam și eu puțin la programele de master de la babes bolyai din Cluj, și au un website foarte urât organizat. La unitbv m-am obișnuit să fie foarte frumos și ușor de înțeles, s-a investit mult in website.

Ca să afli condițiile de admitere fiecare facultate are o pagină dedicată de admitere unde există toate informațiile. La ce facultate vrei să dai?

| joemama explică (pentru Frank51):

Polibuc, etti sau automatica

| Frank51 a răspuns (pentru joemama):

Intră pe site la sectiunea admitere

| RainbowD a răspuns:

Salut.
Depinde de ce facultate îți dorești să faci.
Unele au admitere doar pe bază de dosar (media de la bacalaureat plus nota de la română/matematică ca notă de departajare în cazul în care 2 concurenți au aceeași medie), în schimb altele au examen de admitere, care contează într-o proporție destul de mare.

Facultățiile cu specializări tehnice nu iau în considerare nota de la română, dar o iau pe cea de la matematică sau fizică dacă ai dat bacul din fizică, în cazul în care nu se dă examen de admitere.
Noi, nu îți putem zice să mergi la facultatea X, se poate să te trezești peste ceva vreme că nu îți place.
E o alegere pe care tu trebuie să ți-o asumi. Tu știi ce îți place, și ce ai vrea să devi: medic, inginer, IT-ist, profesor, etc.

| joemama explică (pentru RainbowD):

Politehnica Bucuresti, ori etti, ori automatica. am tot cautat cum se calculeaza media si nu am gasit