| truliluli a întrebat:

Imi puteti explica si mie ce este cu cuvintele acestea compuse? Nu este tema doar ca nu stiu care sunt tipurile de cuvinte compuse si cum le pot gasi in text!

5 răspunsuri:
| Mihaies a răspuns:

Unele informaţii prvind formarea cuvintelor compuse găseşti aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/imbogatirea_vocabularului/0-51

| cristianfasola a răspuns (pentru Mihaies):

Chiar sunt cele mai bune informatii

| Lollo29 a răspuns:

Stii ce e ciudat? exact acelasi lucru ne-a predat si noua.In fine deci....cuvintele compuse sunt ceva de genul.Sa zicem ca am cuvintele "Lup" si "Caine" sa zicem ca trebuie sa compui un cuvant. Poti compune cuvantul CaineLup. Daca am cuvintele "Soare" si "Floare" pot compune cuvantul FloareaSoarelui.nu este asa de greu. Sper ca te-am ajutat.Bye

| Vivianaaa255 a răspuns:

Procedeele de compunere sunt prin:
A) Alaturare(parataxa);
Ex: prim-ministru, gri-cenusiu etc.
B) Contopire(unire);
Ex: bunavointa, binevoitor, binefacere, untdelemn etc.
C) Abreviere(prescurtare);
Ex: B.C.R, B.R.D etc.
Sper ca te-am ajutat!happy

| Momealla a răspuns (pentru Vivianaaa255):

Multumesc pentru raspuns mi-a folosit.