| waXonwaXoff a întrebat:

am la tema la romana o cerinta care suna cam asa:gasiti in text verbul format prin derivare si explicati cum s-a format.
Verbul este "stateam" dar nu stiu cum s-a format puteti sa mi spuneti? daca nu direct atunci sa mi dati indicatii

Si inca o intrebare, sufixele "florareasa" si "priviri" formeaza cuvinte noi sau forme gramaticale?
FUNDITA

Răspuns Câştigător
| BogdanPunct a răspuns:

Derivat cu sufixul "-team", de la verbul "a sta"
*formeaza cuvinte noi

4 răspunsuri:
| secretsisecret a răspuns:

S-a format prin derivare cu sufix

| iEmonel a răspuns:

Zat ma cu temele de aici.

| chatalynutzz a răspuns:

Verbul stateam vine de la cuvantul de baza ''a sta'' si este derivat cu ajutorul prefixului ''eam''
Cuvantul s-a format asa:
cuvantul de baza "a sta" + prefixul "eam" = stateam
ASTEPT FUNDITA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stateam nu e sub nici o forma cuvant derivat!(crede-ma, sunt as la romana!) Stateam vine de la imperfect( o sa inveti mai tarziu, e o forma a verbelor)
Florareasa nu e sufix!