| AlexCOOL60 a întrebat:

Salut.Imi puteti spune cum este Pastele in traditia britanicilor?

4 răspunsuri:
| BellaKiოNana a răspuns:

Paştele reprezintă cea mai importantă sărbătoare a creştinătăţii şi, bineînţeles, cea mai aşteptată. Oamenii de pretutindeni, altminteri atât de îndepărtaţi unii de alţii prin aşezare geografică, naţie, rasă, limbă, cultură şi tradiţii, devin un tot unitar în această perioadă şi împărtăşesc taina Învierii Domnului. Unele tradiţii se menţin în cea mai mare parte a lumii (spre exemplu, mielul, ouăle), în timp ce alte tradiţii variază în funcţie de specificul fiecărei ţări şi de istoria acesteia.
britanicii au câteva tradiţii neobişnuite.Ei mănâncă în ziua de Paşti un fel de colaci (Hot crossbuns) care au imprimată o cruce din zahăr pe ei, reprezentând crucea pe care a fost răstignit Iisus. De asemenea, englezii ţin o tradiţie anglo-saxona conform căreia colacii făcuţi în Vinerea Mare nu mucegăiesc niciodată şi unul dintre ei, cel mai frumos, trebuie păstrat în casă pentru noroc, până la Paştele viitor. Ei mai gătesc şi o tartă cu fructe specifică, cu 11 mingii de marţipan în mijloc, simbolizându-i pe cei 11 apostoli (fără Iuda). O altă tradiţie o reprezintă rostogolitul ouălor pe un deal, oul care se învârteşte cel mai repede sau supravieţuieşte la cât mai multe ture de rostogoliri, fiind desemnat, evident, câştigător.
funda? tongue

| AlexBmxRider a răspuns:

Cauta pe google si vei vedea.
Sper ca te-am ajutat.