| lucian69 a întrebat:

Imi puteti spune si mie va rog daca daca in Iasi sunt Scoli Profesionale cu profilele electrician si mecanic.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Daca esti in clasa a 8-a ar trebui sa primesti brosura de la IPJ, unde gasesti tot ce te intereseaza despre admiterea in licee si scoli profesionale.
Insa te pot ajuta.
Profil electric : Colegiul Dimitrie Leonida ( calificare : electrician apare si echipamente electrice, 14 locuri), Colegiul de Electronica si Telecomunicatii ( calificare : electrician exploatare joasa tensiune, 28 locuri ).
Profil mecanic : Colegiul Gheorghe Asachi, Colegiul Tehnic Mihail Sturdza ( 56 locuri ), Colegiul de Transporturi si Constructii, Colegiul de Mecatronica si Automatizari.
Profil Electromecanica : Colegiul Dimitrie Leonida ( calificare : Frigotehnist ), Colegiul de Transporturi si Constructii ( calificare : Electromecania material rulant ).
Cam astea sunt cele din Iasi, sper sa nu fi omis niciuna. Insa dirigintele te poate informa cel mai bine.
Unde nu am precizat numarul de locuri, sa stii ca este o clasa intreaga, adica 28 de locuri.
Pentru prima etapa de inscriere trebuie sa mergi luni, impreuna cu un parinte sa te inscrii direct la scoala unde vrei. Va trebui sa iei o fisa de la secretariatul scolii. Cand te vei inscrie, va trebui sa notezi mai multe coduri ale specializarilor. NOTEAZA TOATE CODURILE SPECIFICE SCOLII UNDE VREI SA MERGI! Daca nu intri la una, te repartizeaza la cealalta specializare.
Nu evita sa te inscrii! Nu afecteaza cu nimic examenul. Daca iei peste 5, poti opta pentru liceu, iar dosarul la profesionala se anuleaza. Daca nu, ai un loc asigurat.
Si decat sa te chinui 4 ani aiurea si nici sa nu iei BAC-ul, mai degraba faci 3 ani de profesionala, inveti o meserie, ai si bursa si daca vrei poti sa-ti continui si liceul dupa cei 3 ani de profesionala.
Bafta!

| lucian69 explică (pentru Sadop):

Iti multumesc! Dar toate astea care mi leai spus sunt licee profesioanle? (Ca eu la profesionala vreau sa merg.)

| Sadop a răspuns (pentru lucian69):

Clasele de profesionala sunt organizate in licee.
Liceele precizate de mine mai sus sunt liceele din Iasi care au clase de profesionala.

| lucian69 explică (pentru Sadop):

Iti multumesc mult!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, sunt!

Vezi "Broşura Admiterii" ( pag. 70 ) de la linkul :
https://docs.google.com/file/d/0B8kTIFfsRe7vdE9TTmNNQ2JSUTA/edit?pli=1

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Da, incepand cu acest an au luat fiinta si aceste scoli profesionale, care vor functiona pe langa liceele de specialitate.