| suffarstar a întrebat:

Salut lume! Ce parere aveti despre Facultatea de Litere? Mie imi place limba romana,sa fac compuneri,eseuri,mai bine zis sa scriu. Desi nu stiu cat de bun sunt la asta. Cum sunt materiile,sunt grele,plictisitoare? Eu sunt a XII -a si nu prea stiu unde sa merg dupa. Nu sunt materialist,asa ca nu ma intereseaza sa am nu stiu ce slujbe dupa.Mi-ar placea sa fac o facultate care sa nu aiba materii la care sa trebuiasca sa tocesc. La limba romana ma descurc, cu engleza la fel. Astept sfaturi. Mersi! big grin

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Hehe! Să nu trebuiască să toceşti...Du-te la Contabilitate FR.La Litere ai de tocit de-ţi blestemi zilele. Facultatea de Litere ori mergi cu ea până la capăt, ori nu te mai înscrii.O să ai o mulţime de cărţi de citit, la toate materiile.Ai de învăţat multe lucruri interesante.Eu tocmai am fost la o lansare de carte la doi ani după terminarea Facultăţii.Sentimentul e greu de descris.Ai o bucurie interioară.Ohh...şi nu în ultimul rând, vei avea 12 examene pe semestru.Deci,mai bine nu te bagi, dacă ştii că nu te ţine, pierzi timpul degeaba.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca daca ai sustinere financiara, ai toate sansele sa -ti placa, sa treci usor peste 'maculatura' peste profesorii mai putin dotati sau acei profesori care se considera atotcunoscatori sau motivati de alte interese.
Vreau sa-ti spun ca am urmarit un curs de Literatura Universala, chiar in vremea comunistilor, care mi-a deschis noi orizonturi, am evaluat spatiul in care ma misc.Am avut o profesoara extraordinara, eleva a lui Vianu si G. Calinescu care, in ciuda faptului ca au facut si ei multa 'maculatura', atunci cand vorbeau serios si liber despre literatura, emiteau chiar idei geniale.Din pacate este un compromis, ca in orice domeniu, artistii veritabili (ca tine) nu prea accepta compromisurile. Fara ele nu ai decat sanse POSTUME, ca Eminescu!
Este corect ce zic alti colegi, vis-a vis de 'toceala'! Un om destept stie sa deosebeasca valorile de mizerie.Si in ziua de azi au aparut materiale poluante (echologic) important este sa-ti pastrezi crezul.In fond este ca ceea ce zicea Shakespeare:'Toata lumea este o scena...'
Este ca o plimbare detasata prin jungla! Depinde doar de tine daca este ceva fascinant sau ceva frustrant! Detasare!

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Daca tie îți place si vrei sa te duci la Litere, du-te dar o să cam ai de tocit.