| Alex0000 a întrebat:

Salut, m-am mutat de curand in Spania, si nu prea stiu bine limba.stiu dar putin. si mai e putin si incepe scoala :-s, stiti cumva cum sa invat mai repede. oarecum? Cu translatoare si din astea online nu merge, nu sunt bune de nimic, traduc gresit propozitiile, sa citesc carti? thinking hmm... mai merge, citesc bine texte in spaniola, dar problema e ca nu prea inteleg...

Multumesc.

Alex

Răspuns Câştigător
| ღ♥Biiån©å ♥•ღ a răspuns:

Eu am fost in situatia ta acu 2 ani, nu iti face grij la scoala o sa inveti cel mai bine spaniola, deoarece o sa fi inconjurat de copii care vorbesc Spaniola, eu acum 2 ani am fost la colegiu acum sunt la institut sh vorbesc la perfectie, la inceput afost uun pic de tot greu pana cand m-am acomodat iar dupa acea totul ok!
eu stau pe langa madrid
uh pe unde stai in Spanaia?
:*

6 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Google translate, translator.axat.ro

| lala178 a răspuns:

Ai putea sa te uiti si la telenovele, dar sa aiba subtitrare in limba romana...
Poti sa iti iei un ghid pentru conversatii, pana o sa ajungi sa inveti de la scoala macar sa te descurci in viata de zi cu zi.
O alta varianta sa iti iei o carte pentru spaniola rapida, eu am cartea asta:
http://www.steauanordului.ro/librarie/detalii/spaniola-rapida/148/;

Mai poti incerca cu un dictionar spaniol-roman roman-spaniol si in timpul liber sa mai cauti cuvintele folosite des.

Bafta!

| alysk84ever14_6997 a răspuns:

Daca vei merge la scoala vei prinde mult mai repede... vorbiind zi de zi cu colegii! 1

eu am plecat de curand in olanda,,(am un an) big grin

si e fffff gra limba olandeza si am invatat-o in 6 luni sa vb asa...ma descurcam prezent viitor trecutlove struck

nu e chiar asa rau cum pare o sa vezi.asa am fost si eu la incepu speriata. dar va fi bine:Xsucces

| lolvere a răspuns:

O sa inveti imediat spaniola este foarte usoara

| Jezebel a răspuns:

Uite, eu m-am mutat de curand in Italia si nici eu nu am stiut prea bine limba. mi s-a spus sa ma uit la tv mult si in special la desene; stiu ca e cam pueril, dar cica si oamenii maturi au incercat metoda aceasta. eu spun ca doar traind printre ei poti invata limba, poti prinde mai usor, iar daca vei merge la scoala, sunt sigura ca vei prinde foarte usor.
bafta multa!

| Alex0000 explică:

Narcotik, m-am grabit, Bianca stau in Grinion, Madrid big grin, pai, va multumesc tuturor pentru raspunsuri, stiu mai bine cat de cat acum big grin, o sa ma uit mai mult la TV, si poate la scoala o sa prind mai bine big grin, O zi buna tuturor.