| NotTodayOrTomorrow a întrebat:

Ma poate lamuri cineva cu latitudinea, longitudinea si meridianul? Logic, nu de pe Wikipedia. Ce sunt si cum imi dau seama ca un anume punct de pe glob are aceste 3 valori?

Răspuns Câştigător
| RedHairCarrot a răspuns:

Globul pamantesc are niste linii destul de evidente trasate de la N la S si de la E la V. Cele de sus in jos masoara longitudinea si se numesc meridiane, iar cele laterale se numesc paralele si masoara latitudinea. Ele se repeta din 15 in 15 grade. Paralela din mijloc, adica cea de 0 grade, este ecuatorul iar meridianul de 0 grade uneste polul n cu polul s. Cu ajutorul gradelor, poti face anumite precizari, de exemplu climatul ecuatorial se gaseste in 0 si 5 grade latitudine nordica si sudica, asta inseamna ca se gaseste cu 5 grade de-asupra paralelei de 0 grade si cu 5 grade sub.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tare anapoda răspuns ai mai primit de la acest „HerrHairCarrott".
Este complet greșit.
Tu, amice, te-ai grăbit să-i acorzi funda.
Sunt curios dacă ai priceput ceva.
Caută răspunsurile utilizatorului corolav ( vezi poz. 95 sau 96) din urmă cu aproximativ doi ani. Vei găsi foarte detaliat acest răspuns. Și foarte explicit.
Hai, curaj! Fă un mic efort!
Spor la treabă!

| NotTodayOrTomorrow explică (pentru corolav):

De fapt i-am acordat funda pentru efortul depus laughing. Nu eram sigur de ceea ce spune (mai ales ''din 15 in 15 grade m-a socat). Asa ca am mers mai departe si am ajuns sa imi intreb un fost profesor. Dar apreciez ca mi-ai atras atentia in legatura cu asta si sa stii ca m-a ajutat raspunsul tau. Iti pot spune doar multumesc. Din pacate, nu ii pot retrage funda si sa ti-o acord tie. Dar sper ca aprecierea mea fata de tine este totusi o rasplata. Multumesc mult inca odata ^_^.

| corolav a răspuns:

Amice, nu mă interesează funda, nu are nicio valoare.
Eu ți-am spus să mergi să cauți un al meu răspuns, în acest sens.
Probabil că ar fi trebuit să pierzi vreo 15 - 20 de minute cu căutatul și, fii tu sincer, ți-a fost lene să depui un atîta efort.
Parcă, dacă am făcut să răspund unui altuia ca tine, și mi-am pierdut eu din timpul meu, am făcut-o pentru a primi vreo răsplată?
Nu înțeleg ce învățați voi la școală, ce vi se predă, de nu înțelegeți niște lucruri atît de simple.
Să ai sănătate!