| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Maine trebuie sa ma decid la ce profil sa ma duc la liceu si am de ales dintre mecanica-auto sau tehnician proiectant CAD dar nu ma pot decide si as vrea sa aud parerile unora despre care liceu ar fi mai bun

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti place mecanica, sa mesteresti masinile, motoarele, atunci alege mecanic auto (e meserie banoasa, dar putin mai murdara, necesita si munca fizica).
Daca esti bun la matematica (in special la geometrie) si nu-ti plac masinile si motoarele, atunci alege proiectant CAD. E munca de birou si e tot bine platita.

| NLS a răspuns:

Daca te pasioneaza pe primul loc masinile, si pe locul doi- banii si un job relativ sigur, alege mecanic auto.
Treaba cu murdaria sau accidentele e relativa.
S-au inventat manusile de lucru.
Daca esti o fire mai creativa, iti convine sa te lipesti de 2 monitoare, 1 scaun de birou, 1 mouse, si sa dai 100.000 clickuri pe zi, tehnician CAD e pentru tine. (In functie de jobul pe care o sa-l ai, o sa te si misti, dar relativ putin)
In afara de proiectatul propriuzis, banuiesc ca tot in sarcina ta o sa intre alcatuirea listelor de piese (pentru ansamblul in cauza care ti se repartizeaza).
Chestie destul de plictisitoare pentru mine (si eu am lucrat 4 ani asa ceva).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NLS):

Aveti mare dreptate! Eu unul i-as recomanda sa faca un test de personalitate( dar sa raspunda la chestionar cat se poate de sincer) si sa vada cam cum se pupa fiecare din astea doua meserii cu ceea ce zice rezultatul testului despre el. Preferabil i-as recomanda testul MBTI.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Eu unul as alege "tehnician proiectand CAD", mecanica e o meserie murdara( si ti-o spune cineva cu diploma de mecanic autowinking ). Acum depinde de tine, poate tie iti place sa te murdaresti, sa impingi la masini, sa ai de aface cu clienti orgoliosi, sa te mai accidentezi la o mana sau un deget din cand in cand, etc. Sa-ti mai zic ca negreala aia de o sa o ai pe maini nu se duce in totalitate? O fi ea "banoasa" insa ai sa mergi si sambetele ca sa iei banii aia...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Poate n-oi fi mers eu pe ruta asta dupa absolvirea profilului cu specializare de mecanic auto, insa, am facut 2 ani practica in service si mi-a fost mai mult decat indeajuns ca sa realizez ca nu e ceva ce mi-ar placea.