| Ghost963 a întrebat:

Nu stiu ce profil sa aleg.La filologie nu as avea probleme(eu invat bine la romana dar nu vrea ca la bac sa invat 30 de eseuri)si la stiintele naturii as vrea(dar am probleme la mate si media mea este 7).Ce parere aveti? Sa aleg filo sau stiintele naturii?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Alege stiinte sociale(uman) pentru istorie multa si geografie.
Totusi la orice profil o sa faci mai mult sau mai putin, limbi straine fiindca na..sunt de viitor, vitale si cerute in ziua de azi.
Oricum nu exista vreun profil in care sa nu faci deloc limbi straine.Deci o sa fie nevoie sa treci prin ele..macar sa stii minimul.Eu invat limbi straine de pe carti din comert gen:Engleza fara profesor, Franceza fara profesor, ma ajuta cat de cat.Altceva nu ar mai fi de adaugat.Succes la examene.

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Alege stiinte sociale.E cel mai potrivit si echilibrat profilhappy
Daca nu, alege filologie.In general daca nu esti destul de bun la materiile gen matematica, fizica, chimie nu o sa faci fata la profil real (mate-info sau SN) sau o sa ti se para super greu si aiurea.
Parerea mea e ca stiintele sociale e un profil destul de echilibrat, frumos si bun.happy Plus ca o sa inveti si matematica pana in a 12 daca ai nevoie de ceva cunostinte.Iar bacalaureatul e destul de ok, usor.happy

Eu sunt la uman(insa la filologie) si nu regret nimic.Nu e adevarat ca profilul uman nu iti ofera sanse reale dupa terminarea liceului,daca iti plac stiintele umaniste, limbile straine, istoria, geografia si limba romana, mergi la uman.Macar faci ceva ce iti place.Succes

| Ghost963 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu am probleme la unele materi din stiinte(Nu ma descurc la mate, dar la biologie si chimie ma descurc).Ii faza de limbile straine(nu sunt foarte bun la engleza si la franceza am probleme grave). Adevaru ii ca imi place foarte mult la istorie si geografie(si la romana creca mi-ar placea pentru ca nu fac gramatica si imi place foarte mult sa citesc). Orice sugestie daca mai ai vor fi binevenite.

| Ghost963 explică (pentru AvalohAlyn):

Creca o sa aleg filologie.Mersi mult si daca o sa ai nevoie sa-ti dau un raspuns la o intrebare sa-mi trimiti mesaj.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Ghost963):

Alege stiinte sociale(uman) pentru istorie multa si geografie.
Totusi la orice profil o sa faci mai mult sau mai putin, limbi straine fiindca na..sunt de viitor, vitale si cerute in ziua de azi.
Oricum nu exista vreun profil in care sa nu faci deloc limbi straine.Deci o sa fie nevoie sa treci prin ele..macar sa stii minimul.Eu invat limbi straine de pe carti din comert gen:Engleza fara profesor, Franceza fara profesor, ma ajuta cat de cat.Altceva nu ar mai fi de adaugat.Succes la examene.

| J0B0MAT a răspuns:

La romana si la real sunt tot cam 30 de eseuri de invatat.

| Hyora a răspuns:

Științe sociale. și gata laughing

| Hyora a răspuns (pentru Hyora):

No. glumesc. Alege profilul in functie de ce meserie doresti sa ai happy

| Hyora a răspuns (pentru Hyora):

*Alegeti

| Ghost963 explică (pentru Hyora):

Sunt inca in clasa a 8alaughing)))).Nu cred ca e timpul sa ma gandesc de acum.

| Hyora a răspuns (pentru Ghost963):

Ma rog laughing)... oricum trebuie sa te gandesti de pe acum big grin. alegerea iti apartine... mult succesc la examene laughing

| Ghost963 explică (pentru Hyora):

Mersi