| Villy09 a întrebat:

Salut.
Nu sunt prea bine in tema cu facultatile asa ca va intreb pentru a fi sigur.
Daca esti la Poli Timisoara la Stiinte ingineresti aplicate te poti transfera de exemplu la Iasi atata timp cat in Iasi nu este Politehnica ( din cate stiu eu )?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Te poti transfera la ce facultate vrei tu atata timp cat e tot inginerie, nu conteaza ce tip de inginerie si nu conteaza numele universitatii. Trebuie sa dai niste diferente, uita-te pe programa si vezi ce materii se pot echivala iar la restul dai examene.
Dar mai intai trebuie sa iti accepte ambele facultati transferul, facultatile nu renunta asa usor la studenti...

| Andersen2k18 a răspuns:

Merge sa te transferi la acelasi profil cu facultatea, dupa un an de cursuri.Dar de exemplu de la istorie la litere nu poti. Este Politehnica la Iasi, te poti uita pe site-ul Universitati Tehnice ''Gheorghe Asachi'' si ai sa vezi acolo.

| Villy09 explică (pentru Andersen2k18):

Salut
Scuze,dar nu prea am inteles.
Deci daca persoana este la Poli Timisoara la Stiinte ingineresti aplicate se poate transfera la vreo facultate in Iasi la acelasi profil?
La asta ma refeream, sa fie tot la Stiinte ingineresti aplicate.
Fiindca din cate stiu eu nu te poti transfera de la Poli decat tot la Poli iar la G Asachi nu vad sa fie Poli, dar cum am spus, nici nu prea ma pricep.
Daca mi-ai putea explica mai bine ar fi perfect.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Villy09):

Da se poate tot la Stiinte ingineresti in cadrul facultati tehnice aplicate, ma rog Politehnica. Dar nu iti recomand Iasi, din cate stiu nu cred ca are.Te poti duce la Cluj tot pe Stiinte ingineresti aplicate.

| Staif a răspuns:

Chiar ca "nu le ai"!
Iasul are Politehnica si inca una din cele mai bune. Daca are sau nu, sectia pe care o doresti, ramane sa afli sunand la secretariatul lor.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Staif):

Da are Poli, dar nu sectia pe care o vrea.

| Villy09 explică (pentru Staif):

Tocmai de asta am si recunoscut, nu vreau sa ma dau un cunoscator ca se vede de la o posta cand cineva stie despre ce vorbeste sau nu.

| Villy09 explică (pentru Staif):

Tocmai de asta am si recunoscut, nu vreau sa ma dau un cunoscator ca se vede de la o posta cand cineva stie despre ce vorbeste sau nu.
Totusi, care este numele mai exact al politehnicii din Iasi?

| Staif a răspuns (pentru Villy09):

Eu facusem doar o observatie, nu o critica. Si e bine sa recunosti pentru ca altfel, abia atunci vin criticile, cand esti prins.

| Villy09 explică (pentru Staif):

Deci in concluzie, este vreo facultate in Iasi care sa aiba profilul la care este acum la Poli Timisoara incat sa se poata transfera acolo?

| Staif a răspuns (pentru Villy09):

Vrei sa sun eu in locul tau?