| anonim_4396 a întrebat:

Salut, o sa am un test la chimie, dar nu inteleg cum se afla raportul atomic si raportul de masa.

Daca mi-ati explica mi-ar fi de mare ajutor.

Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| Anna9 a răspuns:

Raportul atomic este raportul ditre nr. de atomi. ex. daca ai Al2O3 raportul este 2/3

raportul de masa este raportul maselor elementelor, adica pentru Al2O3 ai A aluminiu=27 si A oxigen = 16, iar raportul este 27x2 / 16x3
sper ca ai inteles si bafta la test

| DaftPunk a răspuns (pentru Anna9):

Mersi.

Masa elementelor le iau din tabelul periodic, nu?

| Anna9 a răspuns (pentru DaftPunk):

Da. masa elementului se ia din tabel sau iti este data in enuntul problemei

| Lolo999 a răspuns (pentru DaftPunk):

Da

4 răspunsuri:
| Letisia a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta dar citeste:Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).
Prin Ordonanța nr.104 din 30 august 1999 pentru modificarea și completarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr.20/1992 privind activitatea de metrologie [1], la subcapitolul referitor la Unități de măsură care nu fac parte din Sistemul Internațional de Unități (SI) se definește și
unitate de masă atomică (unificată) u
1 u = 1, 660 540 2(10) x 10-27 kg (cu o incertitudine relativă de 0, 59 x 10-6)