| Darius214 a întrebat:

Am un test urat la chimie astazi si tot nu inteleg valentele!
Mi le puteti explica si mie?

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Te uiti in tabelul periodic.
Hidrogenul are mereu +1
Oxigenul -2 (e in grupa 6, 8-6=2)
Aluminiul +3 (e in grupa 3)
Natiul/Sodiul, Litiul, Potasiul[K] si toate celelealte din grupa I au valenta +1;
Argintul are +1 (e in grupa I B)
Azotul are +3 (e in grupa 5, unde 8-5=3)
Fierul are +2 sau +3, depinde pe unde se afla.

Deci, daca nr-ul grupei e prea mare, scazi din numarul total de grupe, anume 8, numarul grupei elementului.
Insa cele din grupele B sunt mai ciudate. De exemplu, Mn - manganul are valenta +7 pentru ca e in grupa 7, dar dupa ce compusul reactioneaza cu ceva, rezultatul il contine pe Mn, mangan, insa cu alta valenta.
Sa tii minte mereu cavalenta lui SO4 e -1.

Iti trimit toata chestia asta si in emsaj privat, ca astia de pe TPU mai nou imi sterg postarile in care ajut oamenii. Se pare ca nu am voie,,,,,,,,,,,,,,

| Huntress a răspuns:

Pe noi ne-a pus sa le invatam. Invata-le din sistemul periodic cat mai timp. Stiu ca e groaznic...

| ionut23412341312 a răspuns:

Omule este foarte simlpu valentele le gasesti la pg 49 din manual(daca esti cls a-7-a si inveti acel tabel.Iar la cele care nu sunt acolo le gasesti in sistemul periodic nu ai ce sa stii despre ele