| Daniel29Z a întrebat:

Salut, pot da iarasi bacalaureatul la romana? Contextul este urmatorul:

Am dat examenul in 2015, am luat 5.1 Romana / 5.6 Matematica / 3 la Fizica, in toamna aceluiasi an am incercat cu Biologie in loc Fizica dar fara succes, iarasi o nota mica. Anul asta as vrea sa dau examenul iar, trebuie obligatoriu sa iau o nota mare la Biologie (ca sa trec) dar pot da examenul si la Romana? Vreau sa imi maresc media deoarece este mica.

Am intrebat in mai multe locuri insa parerile sunt impartite. Am intrebat evident si la liceu insa este destul de incompetent si nu stiu cata incredere sa am in raspunsul lor. Pana aflu un raspuns concret as vrea totusi sa va intreb pe voi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sustine examenul la toate trei materiile, numai la doua sau numai la una, respectiv la materia unde ai obtinut mai putin de 5, aceasta este obligatorie.
In cererea de inscriere vei specifica expres la ce materie/materii vrei sa-ti fie recunoscuta/recunoscute nota/notele obtinute in sesiunea in care ai sustinut examenul.

| Daniel29Z explică (pentru Ioandelasal):

Dispar notele dupa un anumit numar de ani? Intreb ca sa nu am o surpriza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniel29Z):

Notele nu dispar, raman cele din sesiunea anterioara la care ai participat.