| DJoanna a întrebat:

Se apropie bacul si habar n-am sa fac un text la romana prin care sa evidentiez relatia dintre ideea poetica si mijloacele artistice folosite.Un exemplu general pe care il pot aplica la orice, mi ar fi de mare ajutor. Multumesc.

1 răspuns:
| UsualBoy a răspuns:

În primul rând trebuie să citești cu atenție textul, să identifici bine care este tema și să identifici ideile autorului redate prin mijloacele artistice. (comparații, epitete, personificări, etc). După ce îți treci pe o ciornă toate datele astea, nu trebuie decât să expui în comentariu legătura dintre autor și mijloacele artistice folosite de el ce scot în relief tema.