| MadalinT00 a întrebat:

Salut! Stiu ca la unele cuvinte din engleza nu se pronunta litera,, r ".De exemplu cuvantul,, before". Daca nu se pronunta cum imi dau seama ca acel cuvant contine litera,, r"? Imi este foarte greu sa citesc cuvinte in engleza fara sa pronunt litera,, r".Dau funda!

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Engleza americanilor difera de engleza clasica, formala.
Multi vorbesc in jargon, de exemplu sunt multi care pronunta ask ca "acasa" sau "axe", desi axe inseamna topor.
In functie de zona, dialectele difera, inclusiv accentul desi vorbesc teoretic aceeasi limba.La fel cum un oltean nu va intelege tot ce zice un moldovean sau un moldovean nu va intelege tot ce spune un ardelean pentru ca au accente si unele cuvinte diferite.
In cazul pe care l-ai descris,before se pronunta cu r,dar daca spui foarte repede o propozitie incepand cu 'before' consoana "r" se pierde.
Nu cred ca ar trebui sa incerci sa vorbesti exact cum vorbesc aia,sau sa faci eforturi sa-ti pierzi accentul de roman,care seamana mult cu cel rusesc, daca ai auzit vreodata un rus cum vorbeste engleza o sa intelegi despre ce vorbesc.
NU e imposibil sa faci acest lucru, sa iti schimbi total accentul, dar cred ca trebuie sa vina natural, modul in care vorbesti, ma amuza tare cand vad un roman sau om de alta nationalitate care nu are engleza limba materna cum isi chinuie talentul de a vorbi ca americanii si nu le iese.E pur si simplu amuzant, incerci sa pari ce nu esti si nu iti iese.
Felul in care vorbesti o limba este in mare parte influentat de oamenii cu care interactionezi in viata de zi cu zi.De asta sunt oameni care nu s-au nascut englezi sau americani, chiar si romani, dar au copilarit si trait toata viata in state unde se vorbeste predominant engleza, despre care nu ai putea sa faci distinctia intre el si un vorbitor innascut.Iti dau un exemplu,Daniel Negreanu este roman, nascut in Romania, dar a trait toata viata in Canada si vorbeste natural engleza, pe cand, cu romana ii este mai greu, daca nu ti-as spune ca e roman, nu ti-ai putea da seama.
Uite aici cum vorbeste engleza :

https://www.youtube.com/watch?v=D-RrlDEhLW0
Si aici cum vorbeste romana :

https://www.youtube.com/watch?v=ctaiEvvX1po

Se vede diferenta, nu?

Totul tine de mediul in care ai trait.Nu poti sa falsifici felul tau de a fi,de a vorbi,ar trebui sa inveti regulile de baza de pronuntie si cu exercitiu,in timp, poti sa te apropii de felul in care vorbeste un nativ, dar sa vorbesti exact ca un nativ e foarte greu si nu stiu daca asta ar trebui sa fie scopul, scopul ar trebui sa fie sa vorbesti clar si concis si ce spui tu sa fie inteles de ceilalti vorbitori, inclusiv nativi.
Incearca sa inveti regulile de baza de pronunti, in rest, nu te va judeca nimeni pentru accent sau chestii de genul asta.

| mastadont a răspuns:

Dar se pronunță. E adevărat că britanicii îl pronunță mult mai estompat, vezi de exemplu fire, here, etc, însă se aude. Trebuie doar să-ți antrenezi puțin urechea și o să-ți dai seama de diferență. Cu engleza americană e mai ok pentru că este acceptabil și dacă îl pronunți mai accentuat.