| Anonimul20134 a întrebat:

Salut.Sunt a VIII-a si imi place mult informatica asa ca m-am gandit sa merg la profilul mate-info. E o alegere buna pentru a invata informatica? Adica cum sa programezi sau chiar sa creezi propriul tau joc video scriptat de tine? Sau va fi mai mult bazat pe matematica? Sau au o legatura una cu cealalta? Deasemenea vreau sa stiu daca se preda chimie la mate-info. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vei face si matematica multa, vei face si informatica la fel de multa. Vei invata bazele programarii, sa nu te gandesti ca la liceu vei deveni toba de programare. Pentru asta exista facultati de profil.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La specializarea "Matematică-Informatică" se face cea mai GREA Matematică ( M1 ); deci, depinde cum te descurci şi cu aceasta...
Evident că se face şi multă Informatică :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| alexs99 a răspuns:

Daca vrei sa inveti cu adevarat informatica, du-te la mate-info intensiv info.La mate-info simplu, o sa ai 5 ore de mate pe saptamana si doar una de info.Chimia se preda, sunt 2 ore pe saptamana.
O zi buna.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Au o mica legatura, dar nu esentiala. Daca te gandesti la scripturi nu e cine stie ce legatura deoarece au gandit-o altii. Chimie se preda peste tot. Dar mai putin prin unele locuri.

| SteelGamingRomania a răspuns:

Pai in afara de mate-info la ce alt profil ai mai invata informatica?
Dar NU te gandi ca o sa te invete cum sa faci jocuri gen COD sau AC pentru ca e imposibil, o sa iti predea(la informatica)cateva coduri de programare (Pascal, C+, C++, etc.Deci codurile basic), in rest o sa faci TIC, dar profilul mate-info este unul dintre cele mai grele profile.Succes

| Monic999 a răspuns:

Da,se preda si chimia. Dupa cum ii zise si denumirea,profilul se bazeaza pe mate si info,o sa ai cam acelasi nr de ore. De altfel fiind un profil real, vei face si fizica, chimie si bio. Vei invata programare, in asta consta informatica, restul e TIC! Eu am lucrat in C++. Succes!