| Pe19 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a, profil economic, și deja mă gândesc la ce facultate să merg, iar una din ele este Facultatea de Drept, pe specializarea de notar. Aș vrea niște detalii referitoare la cum se face admiterea, ce se dă, ce trebuie să pregătesc. Ar fi perfect dacă cineva care a trecut prin această facultate mi-ar spune cum e, sau cineva care cunoaște bine. Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca este doar "una dintre ele", las-o moarta! Profesia este pentru cine este dispus "sa traga"tare 6 ani pana ce va obtine mult ravnitul titlu de "notar public"! Sunt 4 ani de studii de nivel licenta (obtii o diploma pentru profesia de "jurist")dupa care urmeaza un concurs foarte dur pentru dobandirea calitatii de "notar stagiar"(locuri putine si conditia de minim 8 pentru promovare). Daca reusesti, urmeaza 2 ani de cursuri si pregatire practica organizate de Institutul Notarial Roman. Finalul se concretizeaza printr-un examen de definitivat la care nota minima de promovare este de 8.

| Pe19 explică (pentru alessia5158):

Ok, mersi pentru informații, aia cu las-o moartă nu-și are rostul, nu mă demoralizează sau interesează. Și nu am spus că nu sunt dispus să trag sau să învăț, în fine.