| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 11a si nu prea am citit carti si intrebarea mea este daca pot sa ma uit la filme gen baltagul in loc sa citesc cartea?
Si la partea a 3a la bac, eu trebuie sa invat toate comentariile si operele sau pot sa le fac eu.

6 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Ideal ar fi sa citesti cartea pentru ca vei stii exact ce se intampla si la eseuri iti va fi mai usor. In plus, filmul nu "respecta" toate detaliile din carte.

| Fumiko a răspuns:

Mai bine citesti cartea, pierzi multe amanunte.

| CiocanN a răspuns:

Mai bine citesti cartea si te uiti si la film ca sa-ti fixezi o imagine vizuala asupra operei, astiunilor, situatiilor. Filmele nu reda cu exactitate toate scenele din carte. Ori mai baga de la ele, ori mai scot dealii. ideal ar fi sa le combini.

| smarttie a răspuns:

Buna, am trecut de bac de mult si mi-a placut sa citesc. Raspunsul meu este da, poti urmari filmele. Nu te astepta sa contina toate informatiile de care ai nevoie, dar sunt foarte bune sa iti stimuleze curiozitatea. Ai suficient timp sa citesti operele importante, dar te poti rezuma si la filme si comentarii avizate ale operelor pentru a trece cu o nota minima.
In ceea ce priveste partea a 3a, avand in vedere ca nu ti-ai propus sa studiezi asiduu operele ma indoiesc ca vei putea compune un eseu conform baremului daca nu te ghidezi dupa niste comentarii prestabilite.
Multa bafta!

| aleza3 a răspuns:

Hei, fratele meu va da BAC-ul anul acesta, iar pentru limba romana s-a pregatit astfel: Pentru proba orala si proba scrisa subiectele 1 si 2 (3 subiecte sunt) si-a cumparat cartea http://www.librarie.net/......iana-Badea iar pentru subiectul 3, 2 carti trebuie: http://www.librarie.net/......oza-poezie si aceasta http://www.librarie.net/......ana-Badea, asta pentru ca la subiectul 3, ai pentru fiecare opera cate 3 comentarii de invatat, de exemplu, Romanul Ion: 1. Tema si viziunea despre lume in romanul Ion, relatia dintre 2 personaje din romanul Ion si caracterizarea unui personaj din romanul Ion, La fel ai cate 3 eseuri de facut si invatat pentru fiecare nuvela, basm, roman, si la genul dramatic la fel, doar la poezii ai de invatat doar un eseu.

| Danidani27 a răspuns:

Daca chiar nu vrei sa citesti cartea poti citi eseuri/comentarii/viziona filme. Recomandat e sa citesti cartea pentru ca vei intelege mai usor si mai bine la ore.
La bac poti scrie tu (dar daca nu ai citit cartea nu ai nici-o sansa), si chiar daca ai citit cartea, vazut film, citit comentarii, eseuri, rezumate sunt sigur ca nu poti face perfect. E ilogic dar la bac trebuie sa gasesti un comentariu bun si sa il inveti virgula cu virgula daca vrei nota mare. Si sincer, la bac nu prea conteaza cititul si restul, conteaza doar cat de bine stii comentariul.