| Bendes a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si as vrea sa stiu cum se intra la liceu nu stiu ce si cum.
Sunt varza la mate asa ca daca media pe anul acesta este 8, 40 iar la examan romana - mate iau 9 - 5 la ce fel de licee as putea intra?

4 răspunsuri:
| martutza13 a răspuns:

Nu e f. complicat cu examenul asta.trbuie doar sa te concentrezi si daca iti permiti poti face cateva ore de pregatire.eu,am dat mai multe simulari la mate.la prima am luat 5, 90 si dupa 13 ore lejere de pregatire(cu o profa buna, desigur, care a stiut sa-mi explice cum trebuie)am luat la examen 9, 10.asa ca nu trebuie sa te sperii! calmeaza-te si totul va fi bine.eu stiu asta f. bine pt.ca am dat examenul in iunie anul asta.subiectele sunt usoare(in principiu). bafta!

| katkatkitty a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 8-a, dar am avut media 9, 50 in clasa a 7-a.Dar tu cu media ta ai putea intra la mate-info dar cum nu-ti place mate poti intra la stiinte sociale, acolo trebuie mult sa tocesti, si daca nu te prea pricepi... aauuu!

| l12u34m56I78 a răspuns:

Depinde de ce medii ai avut in anii anteriori (clasele 5-8) si cu notele de la examen o sa iti faci o medie. Iar la sfarsitul anului scolar iti va da directorul scolii tale un ghid si te vei orienta, dar daca ai putin noroc poti intea pe filologie, stiinte sociale, mate-info.

| deea10 a răspuns:

Buna. Eu sunt tot a 8-a. Depinde in localitatea in care esti. Cauta si tu pe net admitere licee+localitatea din care te afli si vezi unde poti sa te incadrezi. Daca nu iti place matematica, poti sa mergi la filologie. Bafta!