| Gigel700 a întrebat:

Salut!
Sunt clasa a 8 a si sunt un elev bun, am luat nota mare la simulare, dar nu stiu ce profil sa aleg.Nu imi plac nici realul, nici umanul.Sunt bun la mate,dar urasc fizica, chimia si biologia, iar la uman nu m-as potrivi 100% pentru ca vreau un mix intre real si uman mai mult, vreau un mate-info mai lite fara fizica si chimie multa.Ce profil sugerati?

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Mate info, intensiv info si ai rezolvat. Alege raul cel mai mic, daca pe filo nu te vezi.
Chimia, fizica și biologia de școală generală nu seamănă cu ce se face la liceu.
Imi amintesc ca în generală aveam oroare de fizica, iar la liceu a fost una dintre materiile mele favorite.

| eduardie0 a răspuns:

Stiinte sociale, faci mate (la nivel mai scazut), scapi de fizica, bio si chimie din clasa a 11 a.

| georgeul1337 a răspuns:

Aș recomanda să te duci la LPS (Liceu cu Program Sportiv), nu ai de a face cu chimia si fizica, matematica vei face doar in clasa a 9-a câte 2-3 ore pe săptămână și la biologie nu va fi atât de greu. Ca meserie vei putea ieși profesor de sport, jandarm, pompier, salvamontist, salvamar, etc.

| 19theeo a răspuns:

Pe economie sau profil tehnic

| Gigel700 explică (pentru 19theeo):

M-ar tenta foarte tare economic, dar liceul din orasul meu e de nivel 5-6 ca medie de admitere, eu ma astept la nota mare in examen si parintii vor sa merg la un liceu de top, nu stiu ce sa fac

| 6g7dfywtf462763123sda4 a răspuns:

Fă-ți niște teste de personalitate. Îți recomand:
Howard Gardner - Testul Inteligențelor Multiple
Jordan Peterson - Understand Yourself
Testul Big 5