| BogdanKara a întrebat:

Salut!
Sunt clasa a 9-a și sunt pe profil mate-info, la început m-am gândit ca o a fie frumos și ca o sa fac față,într-adevăr așa a fost totul ok, colectivul minunat și majoritatea profesorilor, dar a intervenit problema ca simt ca nu pot face față la matematica, până acum am avut 1 test și 1 teza și încă nu le-am primit, dar simt ca nu am putut face nimic pentru a lua o nota ok, și sunt sigur că o să fie întrebarea ca de ce m-am dus pe acest profil dacă nu pot face față la matematica, singurul motiv a fost informatica ca mi-aș fi dorit o carieră viitoare în IT, dar acum când primul semestru este pe final, tot stau cu gândul ca am făcut o greșeală sa ma duc pe mate-info, și ca ar fi mai bine sa ma transfer pe filologie engleza intensiv(pentru. că am și Cambridge-ul)
1. Se poate sa fac cursuri de IT pentru. a lucra în domeniu chiar și cu filologie?
2. Dacă merită aceasta schimbare între profile?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Uite ce e, așa e in clasa a noua. Eu am fost tot pe profil real și mi-a fost greu sa mă acomodez la început, chiar am vrut sa mă mut pe filologie. Dar după chiar a inceput sa îmi placa matematica și a devenit una din materiile mele preferate așa ca am rămas pe real.
Nu sări repede sa te muți la filologie, ești de abia la început nici nu v-ati acomodat bine.
Mai așteaptă și vezi dacă îți place. La IT te va ajuta matematica asta pentru gândirea logica. Vezi cum evoluează lucrurile, e doar începutul. Succes!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Este vreo posbilitate in strainatate daca nu am chef sa merg de dimineata nu merg?"

de fapt trebuia să ai vreo PATRU note.
La filo zici? Acolo merg mereu cei ce nu pot. Ești unul dintre ei?

| underArock a răspuns:

Informatica poti sa inveti si sa faci si fara sa fii la mate-info. Iar daca vrei o cariera in IT, mai bine incepi de acum sa vezi ce presupune cu adevarat, nu doar ce faci la clasa.

Si nu cred ca poti sa iei o decizie de transfer dupa ce ai dat un test si o teza.