| LeKaAlex a întrebat:

Salut,sunt clasa a-vIII-a si am ramas corigent la Romana, ce lecti ma sfatuiti sa invat?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai rămas corigent/ă ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă!
Vezi perioadele în care se dau corigenţele în Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Trebuie să iei MINIM 5!
Dacă nu-l promovezi, atunci rămâi repetent/ă :(

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Examenul de corigenţă se dă din TOATĂ materia învăţată pe parcursul întregului an!
La examenul de corigenţă se susţine probă scrisă şi orală/practică.

Vezi alte detalii în "Secţiunea 2 - Examenele organizate la nivelul unităţilor de învăţământ", Art. 210-218 din R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Elevii care rămân corigenţi dau examenul de corigenţă conform Planificării aferente anului şcolar 2014-2015 ( cea de la linkul anterior )!

Apoi, "se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a TREIA etapă de admitere, conform Calendarului aprobat prin Ordinul MEN nr..." - SURSA = Planificarea de la linkul anterior.

Vezi "Calendarul admiterii 2015"/Anexa nr. 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/Anexa_1_CALENDARUL%20ADMITERII_liceu_2015.pdf

"Art.62. În situaţia în care exista candidaţi carora nu li se poate calcula media de admitere, în conformitate cu prevederile art. 4, alin. (2) si (3), întrucât nu au participat la Evaluarea Naţionala sau la examenele prevazute la art. 4 alin. (4), acestia vor fi repartizaţi de inspectoratele scolare, în perioada 1-7 septembrie 2011, dupa repartizarea celorlalţi candidaţi. Repartizarea se face în ordinea descrescatoare a mediilor de absolvire a gimnaziului." - SURSA = Metodologia = Anexa I la Ordinul M.E.C.T.S. nr. 4802/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

| IonuţR1995 a răspuns:

Pai, la corijenta stiu ca trebuie sa vorbesti cu profesorul disciplinei respective. El iti va da ce sa inveti, din ce lectii iti va da testul de corijenta.

Mult succes. happy

| ElenaSt2011 a răspuns:

Ar trebui sa inveti toate lectiile din clasa a opta la materia la care ai ramas corigent.

Toamna se da examenul scris si oral, cel putin asa era pe vremea mea, iar la examenul oral se trag biletele.

Se face media intre cele doua examene si trebuie sa ai nimim nota 5.

Cine nu ia examenul nici in toamna, risca sa repete clasa.

Deci, nu e de joaca. Pune-te cu burta pe carte, pentu binele tau.

Invata zilnic cate putin, repeta la final de zi, pentru a-ti sistematiza bine cunostintele si a nu le uita.

Cand eu eram eleva, am ramas si eu corigenta pe toamna la fizica, dar au fost colegi de-ai mei care au repetat clasa la sens propriu, pentru ca au cazut acest examen in toamna.

| Alina49335 a răspuns:

Incepe cu gramatica, vad ca nu prea le ai laughing) (lectii*).
Invata teoria la literatura (sigur o sa-ti fie de mare folos.cel putin difinitia si 2 trasaturi la fiecare gen si specie) si partile de vorbire, propozitie la gramatica (deja frazele si tipul propozitiilor sunt cam complicate dupa cum te vad.)Succes.

| Agenta000 a răspuns:

Toate!

| CristinaDanciu a răspuns:

Fă rezumatul la tot ce ai învăţat în acel an şi învaţă numai esenţa, cu siguranţă nu o să dai greş.
Îţi urez multă baftă!

| Kirschen a răspuns:

Nu învăța "lecti" ci lecții. Succes.

| Gabriela_Hermina_1995 a răspuns:

Trebuie sa inveti tot ce s-a predat in acel an