| DjSony a întrebat:

Sunt clasa a8-a si as vrea sa ma inscriu la un liceu cu program sportiv din Bucuresti, dar mai intai vreau sa fiu lamurit cu cateva lucruri.

Am auzit pe undeva ca ar trebui sa fac niste dosare la secretariat inainte sa ma inscriu, si am mai auzit ca se dau niste probe la inceputul lui Iunie... asa este? Sau doar, dau examenul dupa, completez fisa cu liceul la care vreau sa ma inscriu, si apoi daca sunt admins, dau probele?

Vreau un raspuns bun! Funda

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Liceul sportiv apartine filierei vocationale. Admiterea la liceele din filiera vocationala presupune ca, anterior examenului de evaluare nationala, sa dai asa numitele "probe de aptitudini".
Înscrierea pentru probele de aptitudini are loc între 27 şi 29 mai, urmând ca acestea să se ţină între 30 mai - 1 iunie. Rezultatele se vor afişa pe 3 iunie, în aceeaşi zi în care se vor depune contestaţiile, iar rezultatele finale vor fi afişate pe 4 iunie.

Ca sa-ti faci o idee despre continutul probelor de aptitudini, vezi pagina unui liceu cu asemenea profil, dar din Cluj Napoca: http://www.lpscluj.ro/admitere9/index.html

| DjSony explică (pentru alessia5158):

Multumesc din suflet! Chiar m-a ajutat raspunsul tau. happy

| alessia5158 a răspuns (pentru DjSony):

Sa ai succes!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poate ajuta, www.edu ro, secțiunea licee.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.