| KooKoo a întrebat:

Sunt un prost! Maine am teza la romana si oricat as invata nu pot sa retin nimic! Cum sa fac sau ce sa fac ca sa pot retine usor?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porcul nu se îngrașă cu 3 zile înainte de Crăciun.

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing macar de ar fi 3 zile, sa mai retina si el ceva de baza acolo, dar asta saracul se trezeste cand deja nu prea mai are ce face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

De parcă eu am acționat altfel la mate!

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

La mate e alta situatie, acolo ai nevoie de cateva formule, pe care le poti scrie pe banca cu un creion grafic, sau pe radiere. si alte gramezi de metode de a copia.
dar la romana nu poti scrie compuneri intregi pe banca, acolo trebuie sa stiiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Romana e mult mai frumoasă ca limba matematică!( inspirată de STYAOS).

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si profesorii la fel; de cele mai multe ori profesorii de mate sunt sumbrii, prost-dispusi, au un aspect ca si cum ar fi fost batuti; iar profesorii de romana sunt ceva mai primaveratici.
Cand il auzi pe profu de mate cum vorbeste te apuca somnul laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Profa mea de mate are accent moldovenesc și la 40 de ani arată ca la 50. sad Aia de romană, o dulceață! happy

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine profu de mate arata ca un veteran de razboi de 80 de ani, si are vreo 50, si profa de romana are 36 de ani, 2 copii si arata foarte bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Profa mea de romană are 29 de ani și de vreo 2 luni am observat un inel de logodnă la mana ei.

| هوراس a răspuns:

La teză nu se învață niciodată în ultima zi! se începe cu o săptămână înainte... pe viitor să știwinking

| ѕмιℓєє a răspuns:

Închide calculatorul, mergi într-un loc liniştit, relaxează-te, ia caietul şi citeşte cu voce tare lecţia.

Baftă la teză!

| Awesoman a răspuns:

Citeste inainte de culcare, de cateva ori. Citeste putin si esential. Nu toate definitiile, toate prostiile. Doar ce este esential. Sper ca te-am ajutat.
Funda? big grin

| PwNZ a răspuns:

Daca nu ai invatat deloc pana acum e cam greu.
Daca cat de cat stii ceva. Incearca sa inchizi tot ce te poate distrage si pur si simplu citeste

| truerainbow a răspuns:

Citeste undeva unde sa nu fi distras de nimic. Poti sa iti faci o schita care sa contina in mare parte ce ai invatat. Apoi incearca sa o explici si vei retine mai usor.

| truerainbow a răspuns:

Deci..cum a fost la teza? laughing

| CristalHeart a răspuns:

Incearca sa te concentrezi doar asupra lucrurilor pe care le ai de invatat.De ex daca ai comentarii invata pe paragrafe si incearca sa inveti sa te exprimi in stilul tau, nu sa dai ''copy-paste'' la vorbele altora.

| V1p3rViruSsatuL a răspuns:

Salut (prostule*)laughing idee e ca inchide muzica si calculatorul..SI apoi fa asa citeste un sfert de pagina si scrie ceea ce ai citit de 2 ori pe o alta foaie si asa o sa inveti mai usor.
Ps.Scuze pentru injurii

| Vintila_Raluca_Andreea_1997 a răspuns:

Eu sunt o olimpica la romana, dar nu asta conteaza, ceea ce conteaza este sa inchizi telefonul, televizorul, leptopul, tableta, iPad -ul etc. si sa iei niste biletele din alea mici si sa scrii pe fiecare esentialul. Nu se merita sa citesti acuma nu stiu cate carti, ci sa inveti esentialul ca totusi...ce naiba, e romana, putin poetic e oricine doar ca trebuie cultivat acest talent pe care il are toata lumea. P.S. O sa iti dea mai multa literatura. Ai grija ce scrii! In ce clasa esti?

| KooKoo explică (pentru Vintila_Raluca_Andreea_1997):

Ai dat teza? Daca da cam din ce trebuie sa invat?