| Tiby_7244 a întrebat:

sunt in spania de 3 ani. cand am venit aici terminasem deja clasa a 6-a... acum vreau sa ma intorc in romania. si ar urma sa intru a 10-a... dar ideea e ca nu stiu cum se procedeaza la minister... adica trebuie sa dau notele de aici (care nu sunt foarte bune) sau notele nu influentzeaza cu nimic, si o sa trebuiasca sa dau in ro o serie de examene? pls, daca ati trecut prin asta sau stiti cum se procedeaza dati un rasp.

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Da in primul rand va trebui sa aduci cu tine foaia matricola de acolo, aici o vei traduce, iti trebuie sa faci in dublu exemplar (copii xerox), certificat de nastere(copii), c i a ambilor parinti(copii xerox), o cerere in care soliciti inscrierea la liceu si foaia matricola originala de acolo(pentru linistea ta fa copii serox tot doua. Un rand de acte raman la liceul unde iti faci inscrierea si un rand de acte insotite de un dosar cu sina merg la Inspectoratul Scolar al localitatii respective.Acel dosar de la Inspectoratul Scolar este trimis la Bucuresti la Ministerul Invatamantului si va fi aprobat intr-un tarziu. Tu vei fi inscrisa la liceul respectiv, dar va trebui sa dai in primul rand examen la LIMBA si LITERATURA ROMANA, iar pe parcursul primului semestru vei da examene de echivalare la obiectele care nu le-ai facut in Spania si s-au facut in Romania, de regula aceste examene se pot aranja cu profesorul de la catedra, in sensul ca te va ajuta cu materia din care trebuie sa sustii examenul respectiv, iti va spune ceea e trebuie sa pregatesti pentru examen si iti va fi mai usor.Stiu asa in scris pare greu dar vei vedea ca nu este asa precum pare.Problema mare care o vei avea este ca ai pierdut mult dim materiile mai importante pentru Bac, dar daca vei fi silitoare, vei trece cu bine si de aceasta problema.Iti doresc multa bafta si noroc, cu siguranta vei avea mare nevoie.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu va da numai un test ci o serie de teste de echivalare a clasei a9-a, iar testul se va da dupa ce va primi aprobarea de la Minister, oricum ea va figura ca inscrisa la liceul respectiv, si poate chiar incepe in septembrie orele de curs chiar daca nu i-a venit inca aprobarea.Iti zic din sursa sigura, am fost profesoara de liceu si am avut in clasa mea multe cazuri de genul asta.

| want2bMajestic a răspuns:

o sa dai un test prin care vei primi aprobarea liceului de a intra in clasa a x...